Zdrowie, szczęście i energia.

0
794

Układ mięśniowo-szkieletowy jest podstawową siły, elastyczności. Tworzy Twoją postawę, jakość Twojego samopoczucia. Mięśnie i kości pracują razem, byś poczuł się dobrze w swoim ciele. Joga potrafi dużo zdziałać w uzdrawianiu tej podstawowej, fizycznej podstawy.

Zdrowie

W jodze niezwykle ważny jest oddech. Prawidłowy, głęboki, jogiczny oddech wzmacnia kości, wspomaga wytwarzanie minerałów w ciele i dostarcza je do kości. Asany, pozycje wykonywane w czasie zajęć jogi, wzmacniają, rozciągają i tonizują mięśnie.

Najważniejszą częścią układu mięśniowo-kostnego jest kręgosłup. Ten łańcuch kręgów kontroluje całe ciało. W kręgosłupie znajduje się centralny system nerwowy, który zarządza całym układem nerwowym, który reguluje pracę mięśni, organów, gruczołów. Zdrowy i elastyczny kręgosłup sprawia, że system nerwowy również jest zdrowy i silny, a wszystko w ciele jest zrównoważone.

W jogicznej tradycji jest powiedzenie „Twój wiek, to nie liczba lat, które minęły od Twoich urodzin, ale elastyczność Twojego kręgosłupa.” Kiedy kręgosłup jest elastyczny, zdrowy i sprawny, czujesz się zdrowy, szczęśliwy i pełen energii. Kiedy kręgosłup jest sztywny, schorowany, przemieszczony, skrzywiony, bez względu na wiek będziesz czuł się stary i schorowany.

Praktyka

Regularna praktyka jogi zapewnia zdrowie kręgosłupa. Nawet jeżeli jesteś osobą, która długie godziny spędza siedząc w samochodzie, przy biurku, stojąc w kolejkach, dźwigając zakupy, ćwicząc jogę poczujesz się zdecydowanie lepiej. Z praktyką przyjdzie zdrowie pleców, nawet jeżeli zmagasz się już z całkiem poważnymi problemami zdrowotnymi.

Najlepszym rozwiązaniem jest praktyka jogi, regularna, u nauczyciela. Gdy uczestniczysz w regularnych zajęciach czujesz przypływ energii i spokój. Działa na Ciebie energia grupy, wychodzisz z zajęć spokojniejszy i szczęśliwszy. Jednak w domu również możesz pracować nad zdrowiem swojego kręgosłupa. Oto jedno z ćwiczeń, które możesz włączyć do swojej codziennej rutyny:

  • Usiądź w siadzie skrzyżnym. Dłonie połóż na kolanach lub na piszczelach. Jeżeli ułożysz dłonie na kolanach będziesz pracował nad górną częścią pleców, jeżeli umieścisz je na piszczelach więcej pracy pójdzie w dolną cześć kręgosłupa.
  • Zamknij oczy i skup się na punkcie między brwiami.
  • Z wdechem wyciągnij się do przodu, otwórz klatkę piersiową, odchyl ramiona do tyłu, przy wydechu, zaokrąglij plecy do tyłu jak przy kocim grzbiecie. Staraj się utrzymywać głowę w jednej pozycji nie kołysząc nią w dół i w górę. Kontynuuj z oddechem wyciąganie pleców do przodu i do tyłu.
  • Wykonuj ćwiczenie od 1 do 3 minut.
  • Na koniec weź głęboki wdech i wyprostuj kręgosłup do góry. Z wydechem zrelaksuj ciało.