Zdrowie stóp – Lekcja Ajurwedy

0
1346

Chodzenie boso po trawie lub piasku zmniejsza lęki i depresje o 62% i podnosi poziom endorfin czyli dobrego samopoczucia. Zmęczone stopy powinniśmy masować olejami, poprawiając ukrwienie, lecząc suchość i szorstkość stóp i zapobiegając zmęczeniu.

Tak jak w pozostałych masażach ajurwedyjskich z reguły używamy do masażu oleju sezamowego, który zapewni nam spokojny i regenerujący sen. Jeżeli zrobimy masaż stóp przed samym położeniem się do łóżka warto założyć skarpetki, aby nie pobrudzić pościeli. Możemy też dodać ulubionych olejków eterycznych do oleju bazowego, aby skorzystać dodatkowo ze zdrowotnych korzyści aromaterapii.

Uwolnij stopy

Masując stopy i kostki zwróć uwagę na stawy. Miejsca w okolicach stawów staramy się naoliwić. Następnie z kostki zjedź w dół do ścięgna Achillesa. Następnie kciukiem masuj od kostki do miejsca między palcami. Wymasuj też palce stóp, poszczypując je od nasady, pociągając je delikatnie i pokręć każdym z palców.

Zdrowie stóp

Używając oleju z ulubionym olejkiem eteryczny wymasuj pada madhya – punkt marma pomiędzy drugą a trzecią kością śródstopia (poniżej drugiego palca). Taki masaż pomaga pozbyć się bólu stóp, głowy i odstresowuje.

Siedząc umieść piłkę tenisową pod stopą. Powoli roluj stopą po piłce w przód i tył. Skup się na szczególnie spiętych częściach stopy.

Wymocz stopy w solach Epsom z dodatkiem olejku lawendowego.

Joga dla stóp

Pozycja Vajrasana przynosi ulgę zmęczonym i obolałym nogom. Pomaga ona także w leczeniu zapalenia rozcięgna podeszwowego ( z ang. plantar fasciitis) lub potocznie: ostrodze piętowej. Wykonanie: trzymaj pięty złączone i z pozycji klęczek usiądź na piętach. Kręgosłup wyprostowany. Ciężar twojego ciała będzie delikatnie rozciągał więzadło przebiegające od pięty do podstawy palców stóp. Jeżeli chcesz wzmocnić rozciąganie i dodać pracę łydki i ścięgna Achillesa, podwiń palce i ponownie usiądź na piętach.

Więcej o masażu w Ajurwedzie znajdziesz tu.