ZDROWE SERCE

0
820

Kiedyś wierzono, że wysoki cholesterol jest przyczyną kłopotów z sercem. Najnowsze badania wykazują, że to nie do końca prawda. Za większością problemów z sercem stoją stany zapalne.
Za stany zapalne w naszym ciele odpowiedzialne są stres, złe odżywianie. Do tego dokłada się brak ruchu, używki.
Zapewne wielu lekarzy będzie nam radziło utrzymywać niski poziom cholesterolu. Ale badania wykazują, że cholesterol jest potrzebny do produkcji komórek mózgowych. Naukowcy wiążą niski poziom cholesterolu z depresją, wzrostem agresji.

Co zatem robić żeby zadbać o nasze serce? Badania potwierdziły, że osoby z problemami serca, które przeszły na dietę śródziemnomorską, mają dużo mniejsze ryzyko zawału. Zmniejszyły się u nich także bóle w klatce piersiowej. Takie dobre wyniki zawdzięczali oni antyoksydantom, które zawarte są w owocach i warzywach, oraz kwasom omega 3, które znajdują się w rybach. A to właśnie antyoksydanty są odpowiedzialne za redukcję stanów zapalnych w organizmie.

Większość ataków serca wygląda zupełnie inaczej niż na filmach, gdzie nikt nie ma wątpliwości co się dzieje. Zazwyczaj jednak wszystko zaczyna się wolno, ze średnim bólem lub poczuciem dyskomfortu w klatce piersiowej. Często nie wiadomo co się dzieje i chory czeka zbyt długo ze zwróceniem się o pomoc.
Poniżej kilka objawów, które mogą oznaczać zawał serca:

  • dyskomfort w klatce piersiowej – większości ataków serca towarzyszy dyskomfort w centrum klatki piersiowej, które trwają kilka minut lub pojawiają się i znikają. To może być uczucie nieprzyjemnego ucisku, zaciskania lub bólu
  • ból lub dyskomfort w rękach, palcach, szyi, szczęce lub brzuchu
  • skrócony oddech,
  • inne symptomy to zimny pot, nudności, zawroty głowy

Choroby serca to zazwyczaj choroby złej diety, braku ćwiczeń, palenia, nadmiernego spożywania alkoholu. Dbając o zmianę stylu życia można wziąć pod uwagę:

  • zmniejszenie poziomu insuliny – białe pieczywo, makarony, biały ryż, ziemniaki
  • higiena jamy ustnej – część chorób serca jest powiązana z chorobami dziąseł
  • zmniejszenie poziomu stresu – chroniczny stres powoduje, że gruczoły adrenaliny produkują ciągle kortyzol. To powoduje wzrost ciśnienia, przyspieszone tętno i sprzyja zakrzepom krwi. Badania potwierdzają, że medytacja, modlitwa, joga obniżają poziom stresu i redukują ryzyko ataku serca.

Joga redukuje wzrost ciśnienia, obniża produkcję kortyzolu i równoważy system nerwowy. Zapobiega stanom zapalnym, uodparnia na stres. Dr. Dean Ornish zauważył, że 88% jego pacjentów, którzy ćwiczą jogę, zmienili styl życia na zdrowy. Prawidłowe odżywianie i joga sprawiły, że poczuli się tak dobrze, że postanowili nadal żyć w ten sposób.

Pozycja dobra na serce 🙂
Adho Mukha Svanasana czyli „pies z głową w dół” uspokaja umysł i zmniejsza stres. Dotlenia mózg i zwalnia akcję serca, dzięki czemu usuwa zmęczenie. Poprawia trawienie, łagodzi bóle pleców.