„Zdrowa żywność”, na którą trzeba uważać

0
966

Jesteś tym, co jesz. Znana, stara prawda, ale czy na pewno nie poddajemy się marketingowym zabiegom specjalistów i wierząc, że jemy zdrowo, nieświadomie szkodzimy sami sobie. Oto kilka produktów, na jakie moim zdaniem należy zwrócić uwagę.

Produkty bezglutnowe 

Wiele osób, z róźnych względów przeszło na dietę bezglutenową. Niektórzy ze względu na widoczną nietolerancję glutenu (celiaklię) inni po prostu dlatego, że bez glutenu czują się lepiej. W ślad za popularyzacją diety bezglutenowej, prodcenci żywności „wrzucili na rynek” bezglutenowe zamienniki. Trzeba pamiętać, że żeby podrobić produkty z glutenem często używa się innych „gorszych” dla zdrowia składników, sztucznych barwników czy słodzików. Dieta bezglutenowa to sposób odżywiania, nie dajmu się więc nabrać na „bezglutenowe pączki”.

Soki i słodkie jogurty

Brzmi zdrowo, ale czy na pewno? W sokach i „sklepowych” jogurtach znajduje sie o wiele za duzo cukru…ukrytego cukru. Dumnie brzmiące napisy na sokach „bez dodatku cukru” kryją w sobie syntetyczne słodziki, lub syrop kukurydziany, są o wiele słodsze od znanej nam z cukierniczki sacharozy, ich dlugotrwały wpływ na nasze zdrwie nie jest jeszcze zbadany, a prognozy nie są pomyślne. Słodkie jogurty z jogurtem juz mają niewiele wspólnego, może powinny się nazywać wyrobami jogurtopodobnymi (jak kiedyś produkty czekoladopodobne?) pełne konserwantów, barwników, aromatow i cukru. Naprawdę lepiej zjeść kawałek dobrej czekolady.

Kuskus

Tradycyjnie materiał odpadowy w procesie mielenia przenicy w żarnach. Obecnie to nic innego jak drobny makaron.

Błonnik z łupin ziaren

To też produkt odpadowy. Owszem otręby szybko wspomagają pracę jelit…ale…naukowcy połączyli nadmierne spożywanie błonnika pochodzącego z ziaren z rakiem jelita grubego. Otręby to niestrawialna celuloza, przechodzi przez układ pokarmowy kalecząc delikatne ścianki jelit, spożywany stale i w dużych ilościach tworzy mikro-ranki – nie leczone stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia.

Alicja Kawałek

zdjęcie: pinterest/e-health101.com

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKryształy na pomoc współczesnym dolegliwościom
Następny artykułKINO DVD
Alicja Kawałek
redaktor magazynu mojaTransformacja, nauczycielka jogi, pasjonatka sztuk plastycznych, rękodzieła artystycznego i podróżowania