Wsłuchaj się w siebie – medytacja

0
964
Woman meditating at rocky mountain on sunrise in Hampi, India. Close-up of hand mudra

Nowy Rok wiele osób zaczyna od noworocznych postanowień. Jedni skrzętnie wypisują noworoczne postanowienia, inni się z nich naśmiewają, przekonani że są zupełnie nieskuteczne.

Joga proponuje nam skupienie się na sobie, wyciszenie, spojrzenie w głąb prawdziwego ja. To poznanie pozwoli nam odnaleźć naszą ścieżkę, którą powinniśmy podążać.

Według jogi każdy z nas ma swoją drogę, jest wyjątkowy, ma unikalne umiejętności. Zastanów się co sprawia ci przyjemność, co lubisz robić, w czym czujesz się dobry. To pozwoli ci zrealizować swoje postanowienia noworoczne. Będziesz wówczas realizować to co ciebie interesuje i będziesz to robić z chęcią. Najgorzej jest podążać cudzą ścieżką i wyznaczać sobie cele, które naśladują cudze cele. Musisz robić to co służy tobie i daje ci satysfakcję, nie próbuj robić czegoś co zadowoli innych, a unieszczęśliwi ciebie.

Żeby uzyskać stan wyciszenia, spokoju i spojrzenia w głąb siebie proponuję medytację z oddechem.

Usiądź wygodnie z wyprostowanym kręgosłupem. Powoli skup się na oddechu. Oddychaj głęboko przez 1-2 minuty. Potem zacznij sterować oddechem – każdy wdech, wstrzymanie na wdechu, wydech i wstrzymanie na wydechu (jeżeli jesteś osobą, która nie lubi pozostawać na bezdechu, z pustymi płucami, odpuść sobie ten ostatni i skup się tyko na trzech wdech, wstrzymanie na wdechu i wydech). Każdą z tych trzech lub czterech części oddechu wydłuż do 4 sekund (możesz powoli odliczać w myślach do czterech)

Podsumowując:

głęboki wdech (trwający ok. 4 sekundy)
wstrzymanie na wdechu (ok. 4 sekundy)
długi wydech (ok. 4 sekundy)
ewentualnie wstrzymanie na wydechu (ok. 4 sekundy)

powtarzaj cały cykl od 5 do 11 minut

Potem oddychaj normalnie przez 2-3 minuty. Postaraj się zwrócić uwagę na to jak się czujesz, czy się uspokoiłeś, czy twoje myśli są spokojniejsze.

Postaraj się medytować codziennie, to na prawdę cudowna praktyka.