Wiosna – oczyszczanie domu, miejsca pracy i siebie

0
850
Cross processed still life of natural cleaning choices. Sodium bicarbonate and salt in apothecary jars, white vinegar behind them and a lemon to the right. A folded cloth and wooden brush on the left are topped with a daffodil to signify Spring cleaning.

Obudźmy się do życia jak przyroda po zimie. Wiosna jest okazją do zaczęcia nowego, do przystąpienia z większym zapałem do realizowania zamierzonych celów. By sobie to ułatwić dobrze wszystko uporządkujmy. Czystość, przejrzystość i pozbycie się niepotrzebnego niezwykle ułatwia życie.
Czystość w domu.
W ciemnym i brudnym otoczeniu jest nam zdecydowanie ciężej. Zaczynają się ponure myśli, depresje, przygnębienie, zniechęcenie i apatia. Dlatego szczególnie na wiosnę, kiedy chcemy zaczerpnąć jak najwięcej naturalnej energii warto zadbać o czystość i porządek dookoła. Nie chodzi tu wcale o pedantyczną dbałość o szczegóły. Ważne jest jednak by okna były czyste i wpuszczały do naszych wnętrz jasne światło, które pobudzi nas do działania. Ważnym jest pozbycie się wszystkich zalegających i niepotrzebnych rzeczy. Przywaleni nadmiarem materialnych dóbr przestajemy widzieć to co jest na prawdę ważne. Wystarczy kilka chwil dziennie, by oczyścić swoje otoczenie i poczuć się świeżo, gotowym do działania.
Pamiętajcie jednak o tym, że środki chemiczne, które proponują nam wielkie koncerny, są dla nas szkodliwe. Kurze wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką, wiele naturalnych płynów czyszczących możemy bez trudu zrobić sami lub kupić gotowe w sklepach ekologicznych.
Porządek w miejscu pracy.
Każdy wie, że niektórzy potrzebują do pracy artystycznego nieładu. Jednak postarajmy się spisywać swoje pomysły, cele, zadania do wykonania w zeszycie, notatniku, kalendarzu. Tak, by zobowiązania nie umknęły gdzieś pod stertą innych. Bądźmy sumienni i porządni w wykonywaniu naszych obowiązków. Pamiętajcie też o szklance czystej wody na biurku i zielonej roślinie, która pomoże naszym zmęczonym oczom swoim naturalnym kolorem. Dla osób interesujących się czakrami dobrym pomysłem jest też otaczanie się artykułami biurowymi w kolorze czakry, która jest najsłabsza, którą chcemy wzmocnić.
Przejrzystość w nas.
Jest kilka codziennych rytuałów, które niezwykle ułatwiają życie i pomagają znaleźć harmonię, równowagę. Po pierwsze to prowadzenie dziennika, w którym możemy wypisywać codziennie kilka rzeczy, za które jesteśmy wdzięczni. Już nie raz pisałam o tym ćwiczeniu. Pomaga nam znaleźć radość, zamiast ciągle pragnąć czegoś, czego nie mamy. Doceniajmy rzeczy, które mamy. Zauważmy nawet najdrobniejsze dobro w naszym życiu.
Medytacja, to codzienna higiena naszego umysłu. Ważna tak samo jak higiena osobista, mycie zębów. Nasz umysł jest jak pałac z wieloma pięknymi i ciekawymi pomieszczeniami. Jeżeli zaniedbamy je i pozostawimy bez sprzątania, staną się brudne, ciemne i zniszczone.
Warto też zadbać o siebie i zapewnić sobie chwilę na relaks, jogę, masaż lub spacer. Jeżeli nie kochasz siebie, nie jesteś w stanie kochać innych. Nie zapominaj o sobie.
Pomysły na czystość bez niezdrowej chemii: http://zielonyzagonek.pl
Przykładowy sklep z ekologicznymi środkami czystości: https://www.ekodrogeria.pl
Autor: Karolina Karwacka-Ziemak