Wielka księga radości

0
887

Jego Świętobliwość Dalai Lama i Arcybiskup Desmond Tutu w rozmowie z Douglasem Abramsem. Rozmawiają o radości i o tym jak radzić sobie w chwilach największych kryzysów życiowych. Jest to książka na co dzień, mówiąca o tym jak zwyczajne życie, stres, codzienność oswoić i zrozumieć, by być radosnym każdego dnia.

Obaj panowie przeszli w swoim życiu wiele zawirowań, walczą z niesprawiedliwością, przemocą, krzywdą. Ich codzienne praktyki duchowe i wytrwałość w samodoskonaleniu przyprawiają o zawrót głowy. Do tego zawsze uśmiechnięci, radośni i przyjaźni. We wspaniałym projekcie, którym jest ta książka, starają się przekazać nam najważniejsze informacje potrzebne do radosnego życia.

Jesteśmy w czasach, w których natłok informacji i dostępność informacji są takie, jak nigdy wcześniej. Jest to wielka zaleta, ale też ogromny stres. Słysząc ciągle przykre informacje, wiedząc ile zła i smutku rozsiane jest po świecie, mamy czasem ochotę usiąść i płakać. Pośpiech, praca, odpowiedzialność również powodują ogromny stres, z którym nie każdy potrafi sobie poradzić. Dlatego bardzo dobrze jest zanurzyć się w kartkach tej książki i posłuchać co o radości powiedzą dwaj inteligentni przywódcy duchowi.

Wielka księga radości

Douglas Abrams zna obu panów bardzo dobrze i współpracuje z nimi od lat. Dlatego rozmowy, które przeprowadza są ciekawe, ciepłe, bezpośrednie i czujesz się jakbyś w nich bezpośrednio uczestniczył.

Przyjaźń Dalai Lamy i Arcybiskupa Desmonda Tutu jest urzekająca i przywołująca uśmiech na twarz. Mimo zawirowań losu, odległości i wielu przeszkód, ich przyjaźń trwa, a dobro i radość, która ją cechuje jest niemalże zaraźliwa.

Książka jest opisana w formie rozmowy, w tle opisane są wydarzenia i sceny towarzyszące temu spotkaniu.

Całość zaczyna się od przyjazdu Arcybiskupa do Indii, do siedziby Dalai Lamy w Dharamsali. Potem wczytujemy się w rozmowy o naturze radości, przeszkodach jakie spotykamy na drodze do radosnego życia i poznajemy osiem filarów radości.

Przeszkody na drodze do radości to strach, stres, smutek, frustracja, złość, żałoba, desperacja, samotność, zazdrość, cierpienie, choroba, strach przed śmiercią.

Filarami radości są: punkt widzenia, pokora, humor, akceptacja, przebaczenie, wdzięczność, współczucie, szczodrość.

Na końcu książki znajdujemy modlitwy i medytacje, które pomogą nam kultywować osiem filarów radości w naszym życiu.

Polecam 🙂 Dostępna w języku polskim.