Zajadamy stres… ale zdrowo

0
1011

Często wydaje się nam, że zjadając czekoladę, lody, ciastko, pijąc kawę, paląc papierosy lub pijąc alkohol pomożemy sobie w walce ze stresem. Nic bardziej mylnego. Po tych produktach na pewno nie poczujesz się lepiej. Biała mąka, smażone potrawy, alkohol, kofeina podrażniają i tak już napięty organizm.

Stres, który jest przyczyną większości współczesnych chorób, możemy rozładowywać na różne sposoby. Kilka z tych sposobów znajdziecie w artykułach: Kilka prostych sposobów na dobry sen i Kilka sposobów na codzienną pielęgnację. Warto jednak dodać, że możemy do naszej diety włączyć kilka produktów, które wspomagają nas w walce ze stresem.

Awokado
Zawiera kwas pantotenowy, magnez, witaminę C, witaminy z grupy B. Według badań, wystarczy zjadać połowę awokado na lunch, by zapobiec późniejszemu podjadaniu. Tak samo, połówka awokado dziennie, pomaga regulować poziom cukru we krwi, zapobiegając wahaniom nastroju i wspierając w walce ze stresem.

Jagody
Dzięki dużej zawartości garbników jagodowy sok i napar uszczelniają błony śluzowe żołądka i neutralizują szkodliwe produkty przemiany materii. Sok z jagód jest uznawany za antidotum na zatrucia, gdyż wychwytuje z organizmu wszelkie toksyny. Dzięki glukokininom jagody pomagają regulować poziom cukru we krwi, dlatego nazywa się je roślinną insuliną.

Borówka amerykańska działa skuteczniej w profilaktyce chorób nowotworowych, a czarna jagoda ma silniejsze właściwości bakteriobójcze i przeciwwirusowe, ponieważ zawiera więcej garbników.
Ich głęboki, niebieski kolor zawdzięczamy barwnikowi antocyjanowemu. To substancja, która wspiera produkcję dopaminy w mózgu. Dopamina odpowiada za nasze samopoczucie i poprawę nastroju.

Ziarna
Pestki słonecznika, pestki dyni są źródłem magnezu, którego poziom spada gdy jesteśmy zestresowani. Posiadają też witaminę E, która jest silnym antyoksydantem i zapobiega zniszczeniom w organizmie, które powoduje silny stres.

Buraki
Ich barwnikiem są antyocyjany, które poprawiają naszą odporność, sprawia, że wolniej się starzejemy i zapobiega występowaniu nowotworów.
Sok z buraków uwalnia od zgagi, dodaje sił i obniża ciśnienie krwi.

Kiszonki
są niskokaloryczne, są także źródłem witamin z grupy B, które zwiększają przyswajalność żelaza, wspomagają trawienie białek, tłuszczów i węglowodanów oraz korzystnie wpływają na skórę, włosy i paznokcie. Jako źródło witamin: C, A, E, K – walczą z wolnymi rodnikami. Zawierają dużo istotnych enzymów, dostarczają magnezu, wapnia, fosforu i potasu. Zawierają kwas mlekowy, który reguluje florę bakteryjną w jelitach, wspomaga trawienie i wchłanianie produktów przemiany materii, zmniejsza poziom cholesterolu. Bakterie kwasu mlekowego odgrywają też ważną rolę w syntetyzowaniu witaminy K i niektórych z grupy B. Wspomagają walkę z nowotworami. Oraz pomagają odbudować florę bakteryjną i przywrócić równowagę w organizmie po kuracjach antybiotykowych.

Kakao
reguluje sprawność komórek nerwowych, a cynk i selen zawarty w Kakao zwiększają wydzielanie endorfin – substancji znieczulających, co obniża poziom napięcia i stresu. Kakao działa rozluźniająco, odprężająco i rozweselająco. W Xocolatl znajdujemy Vit. E i B oraz fosfor, potas czy wapń w łatwo przyswajalnej postaci! Kakao zawiera pewne ilości kofeiny i teobraminy, co powoduje, że łączy w zdrowy sposób właściwości kawy czarnej i czarnej herbaty działając ożywiająco i usuwając apatię.

Karolina Karwacka Ziemak