Walka o zdrową tarczycę

0
1285

Coraz więcej kobiet cierpi na problemy z gruczołem tarczycy. Walka o zdrową tarczycę to tak na prawdę wszystko co robimy na codzień. Ważna jest dieta, ćwiczenia, podejście do życia i walka ze stresem. Przedstawiamy Wam kilka pomysłów na to jak zadbać o tarczycę.

Dieta

Tarczyca, mały gruczoł, a tak ważny dla niemalże każdej komórki naszego ciała. Skrywa w sobie hormony odpowiedzialne za metabolizm, regulację temperatury, równowagę psychiczną i wiele więcej.

Nie ma dowodów na to, że jakaś specyficzna dieta pomoże odwrócić zmiany spowodowane przez choroby tarczycy jak np. Hashimoto. Jednak jednym z głównych objawów problemów z tarczycą jest zmęczenie, jedzeniem możemy podnosić poziom energii i zmniejszać nieprzyjemne uczucie ciągłego przemęczenia.

Witaminy i minerały, które są ważne dla tarczycy i prawidłowego produkowania hormonów, to głównie jod, selen, cynk, witaminy A, E ,C, B.

 • Jod – nie przesadzaj z jego ilością, bo może też zaszkodzić tarczycy. Orzechy brazylijskie, owoce morza
 • Cynk – ostrygi, korzeń imbiru, orzechy brazylijskie, migdały, orzechy włoskie, sardynki
 • Witamina A – zielone warzywa liściaste, nektarynki, brzoskwinie
 • Witamina E – orzeszki ziemne, migdały, ziarna słonecznika, oliwa z oliwek
 • Witamina C – cytrusy, truskawki, zielone warzywa liściaste, czerwona papryczka chilli
 • Witamina B2 – jajka, mleko, zielone warzywa
 • Witamina B3 – łosoś, tuńczyk, kurczak, grzyby
 • Witamina B6 – ziarna słonecznika, tuńczyk, łosoś

Ruch i ćwiczenia

Ćwiczenia są niezwykle ważnym elementem dla każdego kto chce prowadzić zdrowy tryb życia. Jednak przy chorobach tarczycy możesz mieć większe problemy z ćwiczeniami niż reszta twoich znajomych. Często przy np. Hashimoto czujesz się bez energii do jakichkolwiek ćwiczeń. Może się też zdarzyć, że ćwiczysz przez kilka dni, a potem nagle wszystko Cię boli i musisz przez kilka dni odpoczywać i regenerować siły. Niestety często też zdarza się tak, że regularny trening nie przybliża do wyznaczonych celów, a nadwaga jak była, tak jest.

Metabolizm jest powolny, jesteś przemęczony i nie masz energii do regularnych treningów. Praktycznie musisz siłą zawlec się na siłownię, a często wizyta taka kończy się kontuzją i bólem.

Musisz unikać mocnego wysiłku. Nawet jeżeli masz lepszy dzień, spróbuj dodać tylko kilka dodatkowych ćwiczeń. Nie przesadzaj. Powoli zwiększaj swoje cele. Dodawaj powoli, raz w tygodniu trening siłowy i zwiększaj trening 5 minut tygodniowo.

Ćwiczenia pomagają regulować tarczycę przez obniżanie poziomu stresu. Dodatkowo stymulują wydzielanie hormonów tarczycy. Badania opublikowane w „Neuroendocrinology Letters” pokazują, że średnio intensywne i intensywne ćwiczenia mogą podnieść poziom cyrkulacji hormonów tarczycy w ciele.

Zminimalizuj stres

Stres, szczególnie ten długotrwały, powoduje ogromne zniszczenia w organizmie. Dlatego też nie jest zaskoczeniem, że wpływa również negatywnie na tarczycę. Stres jest jedną z głównych przyczyn chorób autoimmunologicznych tarczycy, takich jak Hashimoto.

Dobrym sposobem na umiejętne radzenie sobie ze stresem są codzienne ćwiczenia. Bardzo pomocna jest także regularna medytacja i ćwiczenia oddechowe. Warto też pamiętać o czasie dla siebie. Przepracowanie jest pożywieniem dla stresu.

Unikaj toksyn

Wiele badań pokazuje, że na zły stan tarczycy może wpływać zanieczyszczenie. Dlatego zalecane jest unikanie poniższych produktów i pożywienia, które może być pełne toksyn i niezdrowych substancji.

Unikaj:

 • niefiltrowanej wody do picia – pestycydy i metale ciężkie
 • nieorganicznego mięsa i nabiału – hormony i antybiotyki
 • nieekologicznych środków czystości – chemikalia
 • przetworzonego jedzenia
 • nieorganicznych kosmetyków – chemikalia
 • papierosów – chemikalia
 • fluoru

Joga

Postaraj się jak najczęściej wprowadzać do swojej praktyki poniższe pozycje jogi:

Pozycja okrętu – Paripurna Navasana
Pozycja budowania mostu – Setu Bandha Sarvangasana
Pozycja gołębia królewskiego – Kapotasana
Pozycja pługa – Halasana
Świeca – Salamba Sarvangasana
Mostek – Urdhva Dhanurasana