VRKSASANA – Pozycja drzewa

0
899

Pozycja, która da Ci z czasem równowagę i siłę. Wzmacnia nogi i całą postawę ciała. Jest też wspaniała na dodanie energii i poprawę koncentracji, dlatego popołudniowy zjazd formy nam nie grozi 🙂

VRKSASANA – wykonanie

  1. Stań w Tadasana. Przenieś ciężar ciała na lewą nogę. Zegnij prawe kolano, sięgnij po prawą stopę.
  2. Ułóż prawą stopę wewnątrz lewego uda, palce stopy skierowane są do dołu.
  3. Podwiń kość ogonową. Naciskaj prawą stopą na wnętrze lewego uda. Ułóż dłonie w Ajali Mudra. Skoncentruj wzrok na nieruchomym punkcie przed sobą. Spokojny wzrok, to spokojny umysł i lepsza równowaga.
  4. Pozostań w pozycji ok. 1 minuty. Wróć do Tadasana i zmień strony.

Przeciwskazania:

  • ból głowy
  • bezsenność
  • niskie ciśnienie krwi
  • wysokie ciśnienie krwi – można wykonywać tą pozycję, ale bez uniesionych nad głowę rąk

Modyfikacje

Jeżeli czujesz, że Twoja równowaga jest jeszcze bardzo niestabilna możesz stanąć plecami do ściany i się oprzeć o nią, nie przechylając ciała, postawa ma być wyprostowana od stóp, po czubek głowy. Możesz także stanąć przy ścianie i jedną ręką przytrzymać się, by kontrolować brak równowagi.

Korzyści

Pozycja ta wzmacnia uda, łydki, kostki i kręgosłup. Dzięki niej postawa staje się bardziej pewna, silniejsza i wyprostowana.

Rozciąga wnętrza ud, pachwiny, klatkę piersiową i ramiona, co jest niezwykle ważne żeby poczuć ulgę w zaciśniętych mięśniach, co często jest spowodowane stresem i siedzącym trybem pracy. Rozciąganie jest ważne żeby odstresować ciało, działa niemalże jak delikatny masaż.

Poprawia równowagę i koncentrację. Spokojny umysł, silna postawa, to dwa czynniki które niezwykle poprawiają równowagę. Pamiętajmy jednak też o tym, że rozbiegane oczy i nerwowy umysł mogą nam pogorszyć poczucie równowagi, dlatego w tej pozycji staramy się skupić wzrok na jednym punkcie, skoncentrować umysł i oddychać spokojnie. Potem możemy te same próby koncentracji przenieść w codzienne życie i w różne sytuacje, które wymagają od nas spokojnego umysłu i koncentracji.

Jest to pozycja, która przynosi ulgę przy rwie kulszowej, a także redukująca płaskostopie.

Podnosi też poziom energii, więc jest dobrze włączyć ją do swojej porannej praktyki, lub do szybkich sekwencji w trakcie długiej nauki lub pracy do późna.