Trzecia czakra cz.1 – wprowadzenie

0
1006

Globalizacja, technika, przepływ informacji, służą nam w poznaniu i przyswojeniu wiedzy z różnych zakątków świata. Taką wiedzą jest ajurweda, joga, a także informacje w nich zawarte o czakrach.

Chcąc by życie wypełnione było naszym pełnym potencjałem musimy zadbać o równowagę. To właśnie szczególnie w czakrach, centrach energetycznych umieszczonych wzdłuż kręgosłupa, musimy dążyć do harmonii. Dlatego w przystępny, zwięzły i praktyczny sposób staram się przybliżyć Wam informacje o czakrach i sposobach na ich równoważenie.

Trzecia czarka – działam

miejsce w ciele: Punkt Pępka

talent: zaangażowanie / zobowiązanie

kolor: żółty

zaburzona: złość / chciwość

element: ogień

choroby gdy jest zaburzona: problemy z trawieniem, cukrzyca, gazy, niepewność w karierze lub związkach, słabość

gdy jest w równowadze: zdrowe ego, pewność siebie, osobista siła, ambicja, błyskotliwość, intelekt, decyzyjność, poczucie kontroli nad własnym życiem i przeznaczeniem

„Czysta siła wszechświata jest w twoim punkcie pępka. Nie możesz jej kupić, nie możesz jej sprzedać i nie może być ci dana. Wiedza i praktyka może zainicjować i rozruszać ją w twoim życiu” Yogi Bhajan

Zaangażowanie

Talent zaangażowania, działania jest ulokowany w trzeciej czakrze, czyli w Punkcie Pępka. Jest on poniżej Centrum Serca i odpowiada za rejon systemu trawiennego w ciele. Związany jest z wątrobą, trzustką i nerkami.

Po urodzeniu (odłączeniu pępowiny) nadal jest silnym źródłem energii i może sprawić, że poczujemy się pełni życia i witalności, gdy je zaktywizujemy.

Osoba z dobrze uaktywnioną trzecią czakrą jest energiczna, zorganizowana i zorientowana na cel, z silną wizją. Osoba ta ma silną wolę, osobistą siłę, chęć działania i wytrzymałość.

Ktoś z mało aktywną trzecią czakrą jest rozproszony, nieskupiony, bez energii i siły by manifestować swoje myśli. Osoba ta jest wciąż sfrustrowana i zła.

Dwie pierwsze czakry to paliwo do ognia trzeciej czakry, gdzie zaczyna się działanie.

„Kiedy twoja trzecia czakra jest aktywna, nie znaczy to, że nie będziesz miał problemów. Będziesz jak kwiat lotosu na błotnistych wodach cieszył się życiem. To jest siła trzeciej czakry. Daje Ci ciągłe, nieskończone doświadczenie Twojego życia” Yogi Bhajan

Osoba z silnym Punktem Pępka ma kontrolę nad swoimi działaniami, a ognia trzeciej czakry używa do spalenia starych nawyków.

Ktoś, kto chce rzucić palenie, przejść na dietę, zacząć ćwiczyć, powinien pracować nad aktywacją trzeciej czakry.

Pierwsze trzy czakry są jak korzenie drzewa, fundamenty budynku, są podstawą naszej fizycznej i energetycznej formy.

Zaangażowanie to bycie tu i teraz bez czekania na rezultaty. Nawet najcięższe i najciemniejsze czasy możemy przezwyciężyć nie poddając się.

Oddech

Punkt Pępka przez oddech połączony jest z czakrą serca. Płuca znajdują się w Centrum Serca, ale przepona jest w Punkcie Pępka. Przestań wstrzymywać oddech i zacznij oddychać głęboko z samego brzucha.

„Długość i głębokość twojego oddechu wpływa na twoją psychikę. Jak bardzo jesteś atrakcyjny dla innych, zależy od tego jak głęboko i spokojnie oddychasz” Yogi Bhajan

Kiedy bierzesz wdech, wypełniasz ciało oddechem i pozwalasz mu w pełni krążyć w krwiobiegu. Krew jest dotleniona i jest lepszym paliwem dla organów, komórki nerwowe w mózgu dostają więcej tlenu i zaczynasz jaśniej myśleć.

Kiedy ćwiczysz jogę zaczynasz uczyć się od nowa oddychać. Zwracasz uwagę na oddech, oddychasz świadomie.

Emocje

Możesz używać praktyki jogi, by poczuć swoje emocje na poziomie fizycznym. Kiedy ich doświadczasz, możesz przez nie przejść i zapanować nad nimi.

„Emocje są jak goście. Powinny być traktowane grzecznie i delikatnie i być odsyłane gdy Ci nie pasują” Yogi Bhajan

Jeżeli nie zrezygnujesz ze złości, to z czasem może się ona wyrazić przez chorobę.

Krzyki i wrzaski nie redukują złości tylko ją podnoszą. Badania pokazują, że ludzie którzy werbalnie wyrażają złość, szybciej umierają. Joga i medytacja to kanały, którymi złość możesz w konstruktywny sposób przenieść na zewnątrz.

Badania Amerykańskiego Stowarzyszenia Psychologów (American Psychologist Society) potwierdziły bezpośrednie powiązanie między paleniem, a kobiecą złością. Im bardziej zdenerwowane kobiety, tym więcej palą.

Według filozofii jogi podstawowym miejscem, w którym zaczyna się w ciele manifestować złość, jest wątroba. Do zniszczenia wątroby może doprowadzić nawet dłuższy stres w pracy, której nienawidzisz. Najlepszym rozwiązaniem jest zdanie sobie sprawy z tego, że marnujemy swoje życie i ruszyć do działania. Wyjść ze strefy komfortu i wykorzystać swoją siłę i swoje talenty do zmiany życia na dające nam radość i satysfakcję.

W kolejnej części kilka praktycznych ćwiczeń jogi i medytacji na prawidłowe funkcjonowanie trzeciej czakry.