TERAPEUTYCZNA MOC JOGI W POPRAWIANIU KONDYCJI FIZYCZNEJ I PRZYCHICZNEJ

0
806

TERAPEUTYCZNA MOC JOGI W POPRAWIANIU KONDYCJI FIZYCZNEJ I PSYCHICZNEJ

Moim zadaniem jest przekazanie Wam na łamach „Transformacji“ ciekawych i przydatnych informacji o jodze i jej terapeutycznych właściwościach.
Tym razem chcę Wam pokazać jak wszechstronnie pozytywnie na zdrowie wpływa ćwiczenie jogi.
Joga staje się coraz bardziej znana i coraz częściej praktykowana w świecie zachodnim, którego domeną jest wiedza i informacja. Dlatego też wielu naukowców zajmuje się od jakiegoś czasu badaniami nad wpływem i terapeutycznymi skutkami tego typu rekreacji ruchowej. Dzięki temu mamy wiele źródeł potwierdzających to, o czym od wieków informują nas takie przekazy jak Jogasutry.

„Nie ma ani jednej asany, która nie prowadziłaby bezpośrednio lub pośrednio do uspokojenia umysłu.“ Dr Theos Bernard

Asany, są to pozycje jogi, które prowadzą do harmonii ciała, ducha i umysłu. Ciało nabiera symetrii, organizm zaczyna dążyć do równowagi. Ćwiczenia fizyczne i oddechowe jogi prowadzą do prawidłowego przepływu energii, która kiedy jest zaburzona powoduje różnego rodzaju dolegliwości i choroby.

Regularna praktyka sprawia, że jesteśmy wyciszeni i sprawniejsi. Inspiruje nas do podejmowania decyzji o zdrowszym trybie życia, prawidłowym odżywianiu. Dzięki jodze doświadczamy więcej zrozumienia i miłości do samego siebie.

Joga pomaga wyregulować masę ciała. Na przykład, problemy z nadwagą w okolicach brzucha, związane są zazwyczaj ze stresującymi warunkami, w których żyjemy. Przez zmniejszenie poziomu stresu, joga pomaga zużyć zmagazynowany w tym miejscu nadmiar tłuszczu.

Badania pokazują także, że dwunasto-tygodniowy program jogi pomaga obniżyć poziom cukru i ciśnienie krwi. Korzystne zmiany obserwujemy u osób cierpiących na astmę, cukrzycę i problemy z tarczycą.
Polepszamy siłę fizyczną i wytrzymałość organizmu. Poprawia się także praca układu krążenia i serca.
Z obniżeniem ciśnienia idzie także obniżenie poziomu cholesterolu i lipidów w surowicy.

Inne badania pokazują, że ćwiczenie jogi przez dwa miesiące, dwa razy w tygodniu poprawiają równowagę ciała i stabilizują ciśnienie u ludzi, którzy przeszli zawał.

Bardzo często joga odgrywa istotną rolę w zapobieganiu i leczeniu chorób. Dlatego też część szpitali w Stanach Zjednoczonych wprowadza stałe dyżur instruktorów jogi, jako terapeutów.

Ćwiczenie jogi odmładza ciało i zapobiega starzeniu. Dlatego bardzo korzystnie działają wprowadzone do profilaktycznych ćwiczeń dla osób starszych. Dzięki jodze u starszych osób poprawia się funkcjonowanie poszczególnych układów, zapobiega otyłości, cukrzycy, osteoporozie, nadciśnieniu tętniczemu, usprawnia umysł, zmniejsza dolegliwości bólowe kręgosłupa, poprawia sprawność funkcjonalną i lokomocyjną. Poprawia, jakość życia.

Głęboki oddech, wydłużony i pełny to podstawa w ćwiczeniach asan. Dzięki temu zwiększa się klatka piersiowa i większa ilość powietrza trafia do płuc.

Ale joga to nie tylko fizyczna poprawa kondycji. Oddech pomaga uspokoić także umysł.
Dzięki badaniom mamy potwierdzenie na to, co w jogasutrach sugerował tysiące lat temu Patandżali. Możesz zastępować negatywne myśli pozytywnymi. W Anglii neurochirurdzy przeprowadzili badanie, w którym dzięki kojarzeniu nielubianych przez nas rzeczy, sytuacji lub osób z miłymi, blokowały się negatywne wspomnienia. Tę samą metodę znajdziemy w wersie II, 33 Jogasutry.

Wykonanie grupy asan daje uspokojenie umysłu. Po ćwiczeniach polepsza się nasze samopoczucie, a po pewnym czasie zmniejsza się podatność na zmęczenie psychiczne.

Karolina Karwacka-Ziemak, certyfikowana nauczycielka jogi i zdrowego stylu życia w oparciu o zasady ajurwedy, terapeutka reiki. Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, wydziału rehabilitacji, kierunku Relaksacja i joga.