Impuls samoleczenia, technika Bowena

0
1235
Terapia metodą Bowena, to delikatne stymulowanie taśm powięziowych.

Jak powstała metoda

Nazwa pochodzi od twórcy – Toma Bowena, stolarza z Australii, który dzięki wnikliwej obserwacji, bez usystematyzowanej wiedzy medycznej opracował metodę jak skutecznie pomagać ludziom. Żona Bowena zmagała się z ostrą astmą, pragnąc ulżyć jej w cierpieniu, wykonywał ruchy, które łagodziły napady duszności, a z czasem zniknęły zupełnie. Zachęcony tym sukcesem zaczął leczyć ludzi. W szczytowym okresie swojego działania przyjmował około 13 tysięcy ludzi rocznie. Bowenem i jego metodą zainteresowały się władze. W połowie lat siedemdziesiątych przeprowadzono testy na kilkunastu jego pacjentach, okazało się, że u ponad 80% nastąpiła poprawa zdrowia. Zatem, mimo, że nie do końca wiadomo jak to się dzieje, skuteczność jest naprawdę wysoka.

Jak przebiega terapia

Zwykle sesja terapeutyczna trwa około godziny, po czym mamy tygodniową przerwę, kiedy to organizm dyskretnie pobudzony przez terapeutę dokonuje samoregulacji. W czasie pierwszego zabiegu, można go nazwać wprowadzającym terapeuta stosuje trzy podstawowe procedury dotyku: lędźwi, karku i pleców.

Przed zabiegiem terapeutka Ania Włodarczyk, zrobiła dokładny wywiad medyczny następnie, delikatnie pomogła mi ułożyć się wygodnie na stole do masażu. Powiedziała, że zabieg wykonywany jest w ciszy, nie rozmawiamy, nie słuchamy muzyki, mam się zrelaksować i leżeć swobodnie. Podczas zabiegu będzie prosić mnie o celowe oddychanie mówiąc: wdech/wydech, tak, żeby na wydechu delikatnie ukierunkować ruch i przerolować mięsień. Następnie wyjdzie na kilka minut, żeby dać ciału czas na „przetrawienie” zaaplikowanego impulsu. Sesja terapeutyczna z takimi właśnie 3,5 czy nawet dłuższymi przerwami trwa około godziny. Po zabiegu, oczywiście nie należy zrywać się w pośpiechu, trzeba zatrzymać się na chwilę i w szacunkiem dla swojego ciała powoli zejść na podłogę jednocześnie na obie stopy.

Jakie schorzenia leczy

Terapię metodą Bowena zaleca się osobom przed i po operacji jako wspomagającą inne metody, ale też po prostu w celu przywrócenia i zachowania naturalnej równowagi w
organizmie. Zaleca się ją przy dolegliwościach takich jak:migreny, stany napięcia, objawy wyczerpania, stres, zaburzenia snu, stany lękowe, astma, alergia, katar sienny, bóle i problemy menstruacyjne, urazy sportowe, zwichnięcia, bóle stawów i wiele innych.

Łagodne ruchy w terapii Bowena zalecane są również noworodkom. Podobno cztery ruchy wykonane na plecach dziecka, niwelują u niego szok poporodowy.

Zdjęcie: freepik.com

Artykuł powstał we współpracy z manufakturą Zdrowia