Stewia

0
1352

Cukier uzależnia. Wiemy to nie od dziś. Mimo, że jest to substancja legalna, sacharoza uzależnia bardziej niż kokaina. Według badań opublikowanych w Public Library od Science nawet uzależnione od narkotyków jednostki bardziej odczuwają brak cukru, niż narkotyku. Od wielu lat mądre głowy w przeróżnych laboratoriach pracują nad tym, czym zastąpić tradycyjny cukier, żeby produkt , który naturalnie nie jest słodki osłodzić tanio i w miarę naturalnie (wiadomo, że chętniej kupujemy produkty eko, organiczne, naturalne, zdrowe).

Stewia w ciągu ostatnich lat zrobiła furorę wśród osób dbających o jakość jedzenia jakie konsumuje. Sprzedaje się ją jako super zdrowy cukier nie-cukier, który zalecany jest nawet cukrzykom, którzy cukru jako takiego powinni zdecydowanie unikać. Ale przecież stewia to zdrowy cukier, przecież jest z rośliny i to jeszcze zielonej.

Stewię w postaci słodzika ekstrahuje się w warunkach laboratoryjnych. Ekstrakt z tej rośliny składa się z glikozydów stewiolowych, które są mniej więcej 300 razy słodsze od sacharozy. Na opakowaniach produktów spożywczych znajdziemy ją pod pseudonimem E960.

Istnieją badania, które pokazują, że stewia może zmniejszać płodność i działać jako forma anykoncepcji (!) aczkolwiek jak to w świecie nowości naukowych, teoria ta nie wyszła jeszcze zza murów laboratoriów, zanim naukowcy będą mogli odnieść wyniki do ludzi, minie z pewnością jeszcze kilka lat.

Ciekawej informacji o innych właściwościach stewii dowiedziałam się z bloga Nutrition by Nature. „Stewia ma słodki smak, więc nasz organizm automatycznie zakłada, że przyjmowany jest cukier i do tego się przygotowuje – glukoza jest usuwana z krwioobiegu, poziom cukrów gwałtownie spada, ale w celu wyrównania, do organizmu w to miejsce nie jest wprowadzany prawdziwy cukier/glukoza. Wtedy glukoza dzięki hormonom: adrenalinie i kortyzolowi organizowana jest z innych miejsc naszego ciała – z wątroby, mięśni”. Cały ten proces jest bardzo stresujący, o czym świadczy automatyczne wydzielanie się „hormonów stresu”.

Dodatkowo stewia w formie słodzika, może zawierać jeszcze inne substancje, takie jak: gliceryna, „naturalne aromaty”, xylitol, glukozę wytworzoną na bazie kukurydzy.