Sposoby na neutralizowanie elektrosmogu

0
2959

Czym jest elektrosmog

Elektrosmog to określenie smogu związanego z emisją promieniowania elektromagnetycznego do otoczenia. Promieniowanie elektromagnetyczne występuje zawsze kiedy pobieramy prąd z gniazdka, zatem korzystając ze wszystkiego co elektryczne (komputer, TV) generujemy takie promieniowanie. Jego szkodliwe działanie polega na gromadzeniu się jonów dodatnich w otoczeniu. Powoduje to pogorszenie się jakości powietrza w pomieszczeniach, a to może wpływać na nasze samopoczucie.

Przewaga jonów dodatnich w otoczeniu może oddziaływać niekorzystnie zwłaszcza na układ oddechowy, nerwowy i hormonalny.

Jony ujemne mają działanie uspokajające i regulujące poziom serotoniny w organizmie jak niektóre chemiczne środki uspokajające, oczywiście bez ich szkodliwych konsekwencji. Badania naukowe wskazują, że pozytywna dla człowieka ilość jonów w otoczeniu to mniej więcej 1000 – 1500/cm(w zamkniętych pomieszczeniach, w których pracuje kilka osób, ilość jonów ujemnych może spaść nawet do 200/cm3 , natomiast po burzy ich zawartość to ok 2000/cm3  dlatego tak świetnie oddycha się po-burzowym powietrzem).

Sposoby na jonizowanie powietrza

Poza wyjazdami w miejsca o wysokiej zawartości jonów ujemnych (kopalnia Soli w Wieliczce, czy Wodospad Niagara – to dla lubiących dalsze podróże!) możemy zaaranżować nasze najbliższe otoczenie, tak, żeby jony ujemne w większej proporcji wypełniały przestrzeń dokoła nas. (4/5 to najkorzystniejszy dla człowieka stosunek jonów dodatnich do ujemnych).

Lampy solne. Najbardziej popularny sposób. Wykonane są z kryształu soli. Wielkość lampy dobiera się do kubatury pomieszczenia, które chcemy jonizować np. do średniej wielkości pokoju 18m2 potrzebna będzie lampa z bryły ok 7-8 kg. Efekt jonizacji  zwiększony dzięki rozgrzaniu kryształu soli znajdującą się wewnątrz żarówką lub świeczką.

Domowe „wodospady”. Małe działa sztuki. Fontanny i wodospady, nie tylko dodają uroku wnętrzu, dzięki ciągłej rotacji strumienia wody doskonale jonizują powietrze.

Jonizatory powietrza. W ciągu ostatnich lat bardzo poprawił się design jonizatorów. Można nawet kupić małe jonizatory do samochodu. Są stosunkowo drogie, ceny zaczynają się od ok 200pln wzwyż, jednak osoby posiadające takowe w domu, bardzo je sobie chwalą (żartują, że jedynym mankamentem jest osadzanie się kurzu na przedmiotach, ale chyba lepsze to niż jego wchłanianie)

Inne naturalne sposoby.

Postawienie na parapecie doniczki z paprocią – świetnie neutralizuje formaldehydy zawarte w toksycznych farbach czy wykładzinach. Generalnie wszelakie rośliny zielone świetnie wpływają na jakość powietrza w pomieszczeniu.

Dobra wiadomość dla miłośników kotów – nazywane są małą elektrownią jonów ujemnych.

Nasz rodzimy bursztyn emituje ujemne jony, jest zatem naturalnym jonizatorem powietrza. Aby najonizować pomieszczenie należy umieścić naturalne bursztyny w okolicach sprzętów wytwarzających dodatnią jonizację –  telewizor, komputer czy kuchenka mikrofalowa.

Jony ujemne mają nieoceniony, dobroczynny wpływ na ludzki organizm: stabilizują procesy oddychania (wspomagają leczenie infekcji i alergii), wspomagają pracę serca, obniżają ciśnienie, sprzyjają dobremu zasypianiu.