Skąd wziął się rak?

0
7014

Skąd się wziął rak?
wyjaśnia dr K.K. Harikrishnan z ośrodka Vaidyagrama w Indiach

Co to jest choroba nowotworowa i jakie są według ajurwedy jej przyczyny?

Medyczne traktaty ajurwedyjskie wymieniają niewiele jednostek chorobowych. O wiele więcej miejsca poświęcają prezentowaniu narzędzi, ułatwiających zrozumienie nawet tych chorób, których się nie wymienia. Jest to możliwe ze względu na to, że ajurweda kładzie nacisk na wyjaśnienie stojącego za objawami chorobowymi niezrównoważenia dosz, w mniejszym stopniu na opis samej choroby. Nie ma więc bezpośrednich odniesień do nowotworu i chorób pokrewnych.

Najczęściej używanym w sanskrycie terminem na określenie nowotworu jest „arbuda”, choć wiele chorób wymienianych w tekstach ajurwedyjskich, takich jak „granthi”, „pandu”, „vidrahi” itp. może odnosić się do różnych dolegliwości, które w tym terminie się zawierają.

Arbuda znaczy „multimiliony”, czyli namnażanie się komórek i odnosi się głównie do „guzów”. Ten patologiczny proces od początku obejmuje elementy ciała: rakta (krew), mamsa (mięśnie) i medas (tłuszcz) oraz trzy dosze (wata, pitta i kapha). Mamsa i medas, tylko w przybliżeniu tłumaczone na mięśnie i tłuszcz, stanowią strukturalny skład różnych organów, gruczołów, nabłonków i powłok. Zwiększona kapha wchodzi z nimi w patologiczną reakcję i je stymuluje do tworzenia guzów. Rakta dostarcza pożywienie, wata ułatwia wzrost, a pitta pomaga w penetracji i rozprzestrzenianiu się.

Wyróżnia się następujące typy przyczyn arbudy:

  • dziedziczenie
  • dieta
  • styl życia/nawyki
  • środowisko

Jakie metody profilaktyczne zaleca ajurweda w życiu codziennym w celu zapobiegania chorobie nowotworowej?

Ajurweda może odegrać znaczącą rolę w profilaktyce raka. Zmiana diety bazującej w głównej mierze na roślinach na dietę bogatą w białka pochodzenia zwierzęcego zwiększyła w nas skłonność do zapadania na nowotwory układu trawiennego. Zbyt intensywny tryb życia zawodowego zwiększył ryzyko zachorowań na raka piersi, prostaty i jelita grubego, a siedzący tryb życia podniósł ryzyko raka jąder i jajników.

Ajurweda często tłumaczona jest jako „styl życia”, głównie ze względu na to, że propaguje zdrowe życie. Między innymi zaleca stosowanie rutyny podporządkowanej rytmom doby i pór roku.

Niektóre z tych instrukcji bezpośrednio dotyczą profilaktyki nowotworowej:
Higiena jamy ustnej. Zgodnie z ostatnimi ustaleniami niedostateczna higiena jamy ustnej jest ważnym czynnikiem ryzyka przy raku mózgu, szyi, a zwłaszcza raku jamy ustnej. Warto odnotować, że ajurweda podkreślała znaczenie utrzymywania czystości jamy ustnej już tysiąclecia temu. Zaleca się szczotkowanie zębów przepisanymi ziołami codziennie rano oraz po jedzeniu, również czyszczenie języka, a także płukanie gardła olejem sezamowym przez 4-5 minut codziennie.

Ćwiczenia. Ich celem jest zminimalizowanie tkanki tłuszczowej i usprawnienie metabolizmu. Mają przeciwdziałać szkodliwym efektom siedzącego trybu życia i zmniejszać ryzyko zachorowania na raka jelita grubego i piersi. Powinny być zawsze wykonywane na poziomie połowy naszych możliwości.

Udvartana czyli wcieranie w ciało odpowiednich medykamentów, w celu kontrolowania wagi. Otyłość, jak stwierdzono, zwiększa ryzyko raka piersi (postmenopauzalnego), błony śluzowej macicy, jelita grubego, nerek i przełyku.

Unikanie nadmiernej ekspozycji słonecznej.  Ponad 90% wszystkich nowotworów skóry jest spowodowana niekontrolowanym działaniem promieni słonecznych.

Jedzenie pożywienia zgodnego z indywidualną konstytucją, miejscem i porą roku. Zachodnie pożywienie charakteryzuje się wysokokaloryczną dietą, bogatą w tłuszcze, rafinowane węglowodany i białka odzwierzęce. W połączeniu z małą aktywnością fizyczną daje to całościowy efekt niezrównoważenia energetycznego, wyrażającego się stanami chorobowymi, takimi jak otyłość, cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, nadciśnienie i nowotwory. Powinniśmy przestrzegać tradycyjnych modeli dietetycznych, które uformowały nasze DNA. Zmiana z diety odpowiedniej dla nas na nieodpowiednią pociąga za sobą zmiany patologiczne w organizmie.

Kontrolowanie umysłu i organów zmysłu. Podłożem stresu psychologicznego, który prowadzi do raka porażając system odpornościowy, jest umysł i organy zmysłów.

Zdrowe życie seksualne. Jest uważane za jeden z trzech filarów, podtrzymujących życie. Według ajurwedy uprawianie seksu w zbyt młodym wieku, a także z wieloma partnerami zwiększa ryzyko zachorowania na wirus brodawczaka ludzkiego oraz raka szyjki macicy.

Sezonowe oczyszczanie ciała. Nawet jeśli prowadzimy zdrowy tryb życia według powyższych wskazań, możemy być poddani ryzyku zachorowania na poważną chorobę, choćby z powodu zewnętrznych zanieczyszczeń, na które nie mamy wpływu. Oczyszczanie ciała ajurwedyjskimi metodami przeciwdziała gromadzeniu się w nim zanieczyszczeń, a co za tym idzie zapoczątkowywaniu procesów chorobowych. Poddanie się raz do roku leczeniu panczakarmą ma dobroczynny wpływ na zdrowie, zwłaszcza jeśli chodzi o zapobieganie nowotworom i innym poważnym chorobom.

W ostatnich miesiącach poważne badania naukowe na Zachodzie nad kurkumą ujawniły jej właściwości lecznicze w zastosowaniu do chorób nowotworowych. Czy każdy chory na raka powinien stosować kurkumę? Jeśli tak, to pod jaką postacią i w jakich ilościach? Jakimi innymi metodami posługuje się ajurweda w leczeniu nowotworów?

Kurkuma to chyba najszerzej – ze względu na właściwości antyrakowe – badane zioło. Odkryto między innymi:

Kurkuma zahamowuje niektóre z efektów palenia papierosów, chroni przed niszczeniem chromosomów i zapobiega tworzeniu się niebezpiecznych substancji chemicznych po jedzeniu przetworzonych produktów. Curcumin, jej składnik o żółtym kolorze, wstrzymuje namnażanie się komórek białaczki (Konferencja na temat dziecięcej leukemii w Londynie, 2004, prof. Moolky Nagabhushan z Loyola University Medical Centre w Chicago)

Jest czynnikiem o działaniu chemioprewencyjnym; wykazano, że wstrzymuje powstawanie guza, jego rozwój i przerzuty w początkowym stadium. Kurkuma może zablokować aktywność czynnika jądrowego kappa-B, który w stanie aktywnym wydaje się być powiązany ze wzrostem komórek rakowych. (Aggarwal BB, Kumar A, Bharti AC. Anticancer potential of curcumin; preclinical and clinical studies. Anticancer Research 2003; 23:363 – 98)<strong><em> </em></strong>

Kurkuma hamuje rozwój ponad 19 szczepów Helicobacter pylori, bakterii rakotwórczej, związanej z podwyższonym ryzykiem gruczolakoraka żołądka i odbytu. (Mahady GB, Pendland Sl, Yun G, Lu ZZ. Turmeric (Curcuma longa) and curcumin inhibit the growth of Helicobacter pylori, a group 1 carcinogen. Anticancer Research 2002; 22:4179-81)

Badania te były prowadzone w oparciu o nowoczesne rozumienie choroby i leku oraz zgodnie z nowoczesną metodologią badawczą, co nie do końca odpowiada ajyrwedyjskiemu systemowi leczenia.  Na przykład kurkuma jest przez ajurwedę stosowana jako całościowy lek. W badaniach naukowych cytowanych powyżej, analizowane są jej składniki aktywne, jak curcumin. Kurkuma zawiera tylko 3 – 5% curcuminu w proporcjach wagowych. Terapia ajurwedyjska stosuje leki wieloskładnikowe, jak również wielopoziomowe leczenie, zakłada wolność lekarza w posługiwaniu się różnymi środkami w zależności od indywidualnego przypadku pacjenta.

Tak więc najlepiej byłoby przyjmować kurkumę pod kontrolą ajurwedyjskiego lekarza, który prawdopodobnie podawałby ją w kombinacji z kilkoma innymi ziołami.

Medycyna konwencjonalna nie zajmuje się zbytnio stylem życia i dietą po wyleczeniu raka. Co proponuje pacjentom po leczeniu nowotworu ajurweda?

Aby wspomóc właściwy powrót do zdrowia i zapobiec możliwości odnowienia choroby, należy ze szczególną uwagą zająć się:

a) dietą
b) jogą
c) stylem życia
d) medytacją
e) pranajamą lub innymi regularnymi ćwiczeniami oddechowymi
f) minimalizacją stresu

Jak ajurweda odnosi się do problemu dziedziczenia chorób nowotworowych?

Jak wspomnieliśmy na początku, ajurweda z jednoznacznie zalicza dziedziczenie do przyczyn raka; naturalnie jest to tylko jedna z przyczyn. Większą skłonność do zapadania na tę chorobę mają osoby, które miały jej przypadki w rodzinie.

Bardzo ważne jest zrozumienie, że wiele przypadków choroby ma za pierwotną przyczynę nieprawidłową dietę i styl życia, a także nadmierny stres spowodowany różnymi czynnikami: pracą, związkiem, środowiskiem itd. Dopóki nie nauczymy się prowadzenia bardziej regularnego trybu życia i minimalizowania stresu, likwidując jego źródła, będziemy nadal narażeni na coraz to nowe wyzwania chorobowe.

www.vaidyagrama.com