Według Ajurwedy zarówno cały Wszechświat jak i my jesteśmy zbudowani z pięciu żywiołów: przestrzeń, powietrze, woda, ziemia, ogień. W każdym z nas te żywioły łączą się inaczej, w innych proporcjach i tworzą w nas niepowtarzalną strukturę energii, którą nazywamy Dosza, konstytucja ciała. Są to trzy rodzaje energii: vata, pitta i kapha, z których każda zbudowana jest z dwóch żywiołów:
Eter i powietrze – VATA
Ogień i Woda – PITTA
Woda i Ziemia – KAPHA
Trzy dosze możemy odnieść także to pór roku. Zamiast zimy, wiosny, lata i jesieni, możemy podzielić rok na sezony zdominowane przez którąś z dosz.
Sezon Vaty, to późna jesień do wczesnej zimy.
Sezon Kaphy, od najzimniejszej części zimy do pierwszych tygodni wiosny.
Sezon Pitty, to ten w którym mamy najgorętsze i najdłuższe dni, czyli od późnej wiosny do wczesnej jesieni.
Wiedząc, która z dosz dominuje w aktualnej porze roku, możemy zapobiec wielu chorobom, kontuzjom lub złemu samopoczuciu.

Sezon Kaphy:
Jest to pora od przejmującego, zimowego mrozu, po błotnistą, wczesną wiosnę. Od zamarzniętej ziemi, po pierwsze przebiśniegi. Jest ciężka, mokra, zimna.<br/>
Pamiętajmy o tym, że w sezonie zdominowanym przez tą samą doszę, która dominuje w naszej budowie, jej przewaga będzie jeszcze rosła.
Zmniejszamy dominację kaphy przez:
Dietę: Jedzenie powinno być lekkie i rozgrzewające. Gdy tylko pojawią się pierwsze warzywa, wykorzystujemy je do potraw. Wspomagamy czas oczyszczenia organizmu i staramy się jeść nie więcej niż trzy posiłki dziennie.
Ruch: Powinniśmy wstać wcześnie, przed czasem kaphy, czyli przed szóstą rano. Jak najwcześniej przystępujemy do łagodnych ćwiczeń fizycznych. Może to być spacer, joga, gimnastyka. Staramy się poćwiczyć przed godziną 10:00.
Rutyna: Pamiętajmy o codziennym prysznicu i masażu olejem. Takie zabiegi oraz czyszczenie języka zapobiega rozrastaniu się pierwiastka Kaphy.
Autor: Karolina Karwacka-Ziemak