Serce i mózg

0
1327
Większość nas pamięta z lekcji biologii, że serce otrzymuje „rozkazy” kierowane z mózgu przez autonomiczny układ nerwowy, ktorego zadaniem jest koordynacja automatycznych funkcji naszego organizmu jakimi sa skurcze serca.

Okazuje się jednak, że nie jest jak powszechnie sądzono i tak naprawdę serce wysyła więcej sygnałów do mózgu niż odwrotnie. Co wiecej, sygnały te mają znaczący wpływ na funkcjonowanie mózgu – emocje, funkcje poznawcze (uwaga, percepcja, pamięć, rozwiązywanie problemów).

Wpływ aktywności serca na mózg jest badany intensywnie już od ponad 20 lat, choć badania skupiały się zwykle na skutkach czynności serca ale w bardzo krótkim czasie – np kilka uderzeń serca w maksymalnym rytmie.

Badania HeartMath wykazały wiele różnych wzorców aktywności serca towarzyszące różnym stanom emocjonalnym, które mają konkretny wpływ na nasze emocje czy funkcje poznawcze. Na przykład podczas stersu, czy odczuwania negatywnych emocji, kiedy rytm serca jest nieregularny i niespokojny – wzór ten wędrując z serca do mózgu hamuje nasze wyższe funkcje poznawcze. Ogranicza to naszą zdolność jasnego myślenia, zapamiętywania, uczenia się i w końcu skutecznego podejmowania decyzji. Przeciwnie natomiast, gdy rytm serca jest haromijny, uporządkowany wpływ rytmu serca ma przeciwne właściwości – ułatwia funkcje poznawcze, wzmacnia pozytywne emocje, daje poczucie stabilności emocjonalnej.

Wiecej o wynikach badania przeprowadzonego przez HeartMath przeczytacie na tej stronie internetowej.