Sarvangasana – pozycja świecy

0
3724

Sarvangasana nazywana jest matką wszystkich asan. Wprowadza harmonię i szczęście do naszego ciała. Jest panaceum na najczęstsze dolegliwości współczesnego człowieka.

Jak wykonywać pozycję

  • połóż się na plecach, ręce ułóż po bokach ciała, weź kilka głębokich oddechów
  • z wydechem zegnij kolana i przyciągnij je do siebie
  • unieś biodra i podeprzyj je rękami, opartymi na łokciach
  • z wydechem podnieś plecy i podpieraj je rękami, postaraj się wyprostować tak, by klatka piersiowa dotykała brody
  • tył głowy i ramiona powinny dotykać podłogi. Ułóż dłonie po środku pleców
  • z wydechem wyprostuj nogi i wyciągnij palce nóg w kierunku sufitu
  • zostań w pozycji przez 5 minut, nie zapominaj o oddechu (z czasem, gdy praktyka będzie bardziej zaawansowana wydłużaj czas do 15 minut)
  • wydech, delikatnie ześlizgnij się nogami i plecami na dół do leżenia na plecach i zrelaksuj się
  • jeżeli nie jesteś w stanie wykonać pozycji o własnych siłach oprzyj nogi o ścianę lub użyj stabilnego krzesła lub ławki do podparcia bioder

Efekty zdrowotne wykonywania Sarvangasany

Gdy praktykujesz regularnie Sarvangasanę gruczoły i hormony zaczynają pracować prawidłowo, balansując i odżywiając zarówno ciało jak i mózg.

Sarvangasana sprawia, że tarczyca i przytarczyca zaczynają funkcjonować prawidłowo. Pozycja odwrócona i masaż szyi i gardła, które występują w tej asanie, sprawiają że świeża krew dopływa do serca i w okolice głowy i szyi. Osoby cierpiące na palpitacje, astmę, bronchit i problemy zdrowotne okolic gardła, w pracy z tą pozycją odczuwają wyraźną ulgę.

Asana ta uspokaja nerwy i wycisza bóle głowy. Nawet te chroniczne. Przeciwdziała przeziębieniom. Działając uspokajająco na układ nerwowy pomaga osobom nerwowym, zirytowanym, cierpiącym na załamania nerwowe, czy na bezsenność.

Oczyszcza organy wewnętrzne z toksyn i dodaje energii całemu organizmowi. Asana ta jest zalecana przy problemach z miesiączką, pęcherzem moczowym, hemoroidami, przepukliną. Pomaga przy epilepsji i anemii.

Regularnie praktykując Sarvangasanę poczujesz wigor i siłę, szczęście i pewność siebie.

Po długiej chorobie zalewa się praktykowanie tej asany dwa razy dziennie, dzięki czemu powróci siła i witalność.

Pomaga też w problemach z brzuchem, wrzodach, kolkach, zapaleniach okrężnicy.

Ludzie z wysokim ciśnieniem nie powinni robić Salamba Sarvangasany, chyba że zaczynają od pozycji Halasany i potrafią w niej pozostać nie mniej niż 3 minuty. Nie zaleca się wykonywania Sarvangasany w czasie menstruacji.