Rozwój osobisty w 2018 roku – ćwiczenia

0
2330

W tym artykule mamy dla Was kilka praktycznych ćwiczeń dzięki którym łatwiej będzie Wam zrozumieć pragnienia, uczucia i siebie samego. To czas dla Was, który możecie spędzić na zaplanowaniu swojego rozwoju duchowego, kariery i życia osobistego.

Przygotowanie

Spróbuj znaleźć wolną chwilę tylko dla siebie. Przygotuj sobie przyjemne miejsce do pracy. Możesz zapalić świeczkę, rozpylić ulubione olejki eteryczne, przygotować sobie ulubioną herbatę. Przygotuj kilka czystych kartek, notatnik, flamastry, długopisy, ołówki.

Przed przystąpieniem do pracy weź kilka głębokich oddechów. Z każdym wdechem wyobraź sobie, że nabierasz przestrzeni, znajdujesz w sobie siłę, energię, świeżość. Z każdym wydechem poczuj jak opuszcza Cię napięcie i zmęczenie. Spróbuj posiedzieć w ciszy przez 3 do 5 minut.

Ćwiczenia – co było w 2017 roku

Wypisz kilka sukcesów z roku 2017 i zaznacz ten, z którego jesteś dumny.

Analiza tego co minęło może być bardzo owocną pracą. Dzięki tym kilku ćwiczeniom będziesz mógł poczuć głębiej to co dzieje się w Twoim życiu i podejmować w przyszłości słuszne decyzje.

W notesie wypisz to co uważasz za swoje sukcesy z minionego roku. Możesz przyozdobić, podkreślić lub zaznaczyć w dowolny sposób sukces, z którego jesteś najbardziej dumny. To nie muszą być wielkie rzeczy i ogromne osiągnięcia. Zamknij oczy i po chwili otwórz oczy i wypisz wszystko co przychodzi Ci do głowy.

Napisz kilka najważniejszych lekcji z pomyłek, z energii negatywnej w 2017 roku

W tym samym notesie wypisz kilka nieprzyjemnych rzeczy, które przydarzyły Ci się w minionym roku. Postaraj się zastanowić nad każdą z nich i wypisać czemu mogły służyć? Czy czegoś Cię nauczyły? Czy pomogły uniknąć dalszych pomyłek? A może negatywna energia jakiejś chwili lub sytuacji pomogła Ci zrozumieć, że to nie miejsce dla Ciebie, że musisz szukać nowej drogi.

Kim się otaczałeś w 2017 roku?

W notesie wypisz osoby, które najczęściej brały udział w Twoim życiu w 2017 roku. Mogą to być i osoby, z którymi współpracowałeś najczęściej, spotykałeś się prywatnie, poznałeś w 2017 roku itp. Zastanów się jaką energię miały te osoby, czy dawały Ci poczucie bezpieczeństwa, siłę, dobry nastrój, energię do działania? A może są to osoby, które nadmiernie Cię krytykują, dołują, zniechęcają?

Co było największym wyzwaniem w minionym roku?

Teraz poświęć chwilę nad wyzwaniami 2017 roku. Wypisz je i zastanów się dlaczego były to trudne sytuacje i jak się zazwyczaj kończyły sukcesem, czy porażką.

Jeżeli możesz wypisz główną lekcję z minionego roku. Podsumuj to co do tej pory przeanalizowałeś i zastanów się co możesz zmienić, ulepszyć, poprawić w kolejnym roku.

Co musisz odpuścić żeby dążyć do najlepszej wersji siebie?

Jesteśmy już po przeanalizowaniu najistotniejszych kwestii minionego roku. Spróbuj teraz zastanowić się co trzyma Cię przed osiągnięciem sukcesów, o których marzysz, kto blokuje Cię, a kto sprowadza na złą stronę lub obniża Twoją samoocenę. Zastanów się czy jesteś w stanie odpuścić coś tak by dążyć do najlepszej wersji siebie.

Kogo musisz poprosić o pomoc? Czy musisz nauczyć się prosić o pomoc?

We współczesnym świecie ludzi idealnych, wykreowanych przez media społecznościowej, jest nam coraz trudniej prosić o pomoc. Mamy wrażenie, szczególnie kobiety, że ze wszystkim powinniśmy sobie radzić sami. Nic bardziej mylnego. Ludzie nas otaczający są dla nas bardzo istotni. Musimy nauczyć się prosić ich o pomoc. Dzięki temu odetchniemy, zdobędziemy trochę więcej czasu i możemy ruszyć z nową energią i nowymi pomysłami.

Rozwój osobisty w 2018 roku

Przygotuj trzy kartki i podpisz: Strona duszy, strona kariery i strona osobista. Za pomocą bąbelków i odchodzących od nich strzałek (w stylu mind map) spróbuj zaplanować te trzy dziedziny swojego życia na rok 2018. Postaraj się trzymać te trzy strony zawsze w zasięgu ręki, w kalendarzu, w dzienniku, w szufladzie w biurku i spoglądaj na nie co pewien czas zastanawiając się co jeszcze masz do osiągnięcia, a co udało się już zrealizować. Te trzy kartki będą pomocne pod koniec roku do przeanalizowania tego co minęło i zaplanowania kolejnego roku.

  • strona duszy – najważniejsze rzeczy umieść w dużych kółkach/bąbelkach w różnych miejscach kartki. Najważniejsze umieść może na środku? Sprawdź jakie są między nimi połączenia i je wypisz pomiędzy. Od każdego kółka zrób rozchodzące się strzałki przy których opiszesz rzeczy, osoby, akcje itp. potrzebne do zrealizowania celu. Np. medytacja – miejsce do medytacji, codziennie 5 minut wolnego, prowadzenie dziennika medytacji żeby sprawdzić jak zmieniam się pod wpływem tej praktyki; rozwój – wyjazd z jogą, przeczytanie książki „….”, pisanie wierszy itp.
  • strona kariery – identycznie jak wcześniej wypisz najważniejsze cele i ich najważniejsze elementy np. plany, projekty, rozmowy, działania
  • strona osobista – tak jak w dwóch powyżej umieść najważniejsze sprawy w dużych kółkach i spróbuj znaleźć między nimi powiązania. Np. dzieci – czas na czytanie, wspólne zabawy, zapisać dzieci na zajęcia rozwojowe, wyjazdy; rodzina – wspólne niedzielne obiady, organizacja świąt w domu; przyjaciele – częstsze spotkania, wypad do kina raz w miesiącu; partner – cotygodniowa rozmowa o rzeczach ważnych w związku, raz w miesiącu randka itp; ja – nauka, masaże, treningi, podróże, czas dla siebie itp.

Mam nadzieję, że powyższe ćwiczenia pomogą Wam skupić się na pozytywnych stronach Waszego życia, znalezieniu tego co Was pasjonuje, w czym i z kim dobrze się czujecie. Niech 2018 rok będzie dla Was rokiem rozwoju, spełnienia i radości.