Rotali – pyszne placki do sosów lub zup

0
1601

Masz pyszny sos, curry, warzywa podsmażone lub rozgrzewającą zupę? Chcesz dodać do tego coś, co będzie syte, zdrowe i pyszne? Przedstawiamy przepis, zaczerpnięty z kuchni indyjskiej. Zgodny z zasadami Ajurwedy. Na pewno urozmaici Wasz posiłek. Niektórzy pewnie polubią podjadać go z samym masłem ghee 🙂

Rotali, klasyczny płaski chlebek indyjski.

Czasem zdarzają mi się takie dni, gdy mam już dość kasz i ryżu. Mam ochotę na coś fajnego do przegryzania. Zazwyczaj w mojej kuchni goszczą potrawy proste, szybkie, mało przetworzone i pełne warzyw. Sosy, zupy, warzywa pieczone lub smażone na szybko w Woku. Właśnie do takich potraw idealnie pasują Rotali.

Przepis:

  • 2 szklanki mąki razowej
  • 2 łyżeczki oleju słonecznikowego
  • 1 szklanka gorącej wody
  • 3/4 szklanki mąki razowej – przy rozwałkowywaniu ciasta
  • ghee (osobno)

W dużej misce mieszamy mąkę i olej, dodajemy wodę i wyrabiamy ciasto. Jest ono bardzo miękkie. Przykrywamy lnianą lub bawełnianą ściereczką i odstawiamy na godzinę. Potem dodajemy jeszcze 1 łyżeczkę oleju i mieszamy ciasto.

Z ciasta formujemy 20 – 25 kulek, które potem bierzemy między obie dłonie i ściskamy. Następnie posypując suchą mąką, rozwałkowujemy na placki o średnicy ok. 15 cm.

Potem prażymy na rozgrzanej patelni, po około pół minuty z każdej strony. Następnie kładziemy rotali bezpośrednio na ogniu palnika i trzymamy na nim, aż zacznie pęcznieć jak balon. Potem zdejmujemy z ognia i smarujemy ghee.

Przepis na masło ghee i opis jego zdrowotnych właściwości znajdziesz tutaj