Pozbądź się złości – medytacja na obserwację myśli

0
1778

Wielu współczesnych naukowców potwierdza to, o czym od dawna uczy filozofia jogi, jeżeli chcesz, żeby Twoje życie było radosne, wybieraj radosne myśli. Narzędziem, które ma nam pomóc w pozbywaniu się pełnych złości i nienawiści myśli, jest medytacja. Usiądź zatem wygodnie i przygotuj się na seans obserwowania i poznawania swoich myśli 🙂

Niezrównoważone ego to nie tylko rywalizacja, dążenie za wszelką cenę do wyznaczonego przez innych celu, zazdrość i manipulacja. Ego w nadmiarze to także złość. Jest to uczucie, które przeszkadza nam w pełnym doznawaniu radości i miłości. Nawet gdy jesteś zły w danej chwili, tak na prawdę złość dotyczy przeszłości. Dlatego nauczyciele jogi i specjaliści od świadomego życia zachęcają do życia tu i teraz. Złość sprawia, że tracimy kontrolę nad tym co robimy, mówimy i myślimy. Zaburza naszą świadomość i tożsamość. Joga zaleca dotrzeć do własnych myśli i dzięki temu pozbyć się szkodliwej dla nas złości.

Myśli

Thich Nhat Hanh mówi, że w naszej głowie mamy radio, które ciągle gra – to radio „Myślotok”. Umysł w sposób naturalny tworzy myśl za myślą. Mogą to być myśli pełne miłości, ale także myśli pełne nienawiści. W zależności od tego, jakie pojawiają się najczęściej, taki charakter umysłu tworzy i tak będziemy myśleć w przyszłości. Chcąc żyć radośnie musimy wybierać myśli radosne. Czeka nas zatem trudna praca, bo wybór myśli jest bardzo trudny do opanowania.

Medytacja

W naszym serwisie często piszemy o medytacji. Jest to narzędzie, które pozwala nam zachować zdrowie i spokój w tym zwariowanym świecie. Doceniając jego wspaniałe działanie chętnie dzielimy się wiedzą na jego temat. Tym razem opiszę medytację, która specyficznie jest nastawiona na obserwowanie własnych myśli. Staramy się prowadzić obserwację bez zaangażowani i osądzania. Traktujmy myśli jak przepływające po niebie chmury. Zauważamy je i puszczamy, pozwalamy przepłynąć dalej. Przyjrzyjmy się im jednak uważnie, poznajmy ich charakter, zauważmy, które myśli pojawiają się najczęściej. Możemy zauważyć również, że niektóre myśli powodują reakcje emocjonalne. Wówczas zauważmy te reakcje, czym one się przejawiają, czy jest to ból głowy, napięcie mięśni, ból brzucha, skurcz itp. Im częściej będziemy praktykować medytację, tym szybciej zaobserwujemy, że siła naszych myśli jest słabsza. Myśli, których nie chcemy uwalniamy i pozwalamy im odejść. Sprzątamy nasz umysł, tak jak sprzątamy miejsce, w którym mieszkamy, bowiem czysty umysł zapewnia wewnętrzną wolność i pozwala dokonywać świadomych wyborów.

Praktyka

Postaraj się medytować codziennie. Z początku może wydawać się to trudne, brak dyscypliny, brak czasu, wydają się nie do przejścia. Jednak mamy w sobie wewnętrzną siłę, która pomaga pozbywać się niezdrowych nawyków i zmieniać je na dobre, trzeba tylko chcieć. Usiądź w wygodnej pozycji, może być to siad skrzyżny, możesz usiąść na poduszce lub na krześle. Zamknij oczy, a wzrok skup na punkcie między brwiami. Pilnuj żeby plecy były wyprostowane. Donie połóż na kolanach lub udach. Oddychaj spokojnie przez nos. Obserwuj przepływ myśli, staraj się do nich nie przywiązywać, niech przewijają się jak klatki w filmie, jedna za drugą. Po medytacji możesz zastanowić się dlaczego niektóre myśli  dręczą cię bardziej niż inne i jakie emocjonalne reakcje wywołują.

Jeżeli zainteresował Cię ten tekst i chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o medytacji zajrzyj tutaj po kolejny artykuł 🙂