Pierwsza lekcja ajurwedy

0
1028

Jak ajurweda traktuje stres, zanieczyszczenia, obowiązki pacjenta wobec siebie mówi dr Andiyakkal Ramadas, lekarz ajurwedy z Ośrodka Ajurwedyjskiego Vaidyagrama w Indiach

Co to jest ajurweda?
Termin ajurweda powstał z dwóch słów – ayus i veda. Ayus znaczy życie, veda to wiedza. Tak więc ajurweda to wiedza o życiu i długowieczności. Przedmiotem jej zainteresowania jest nie tylko ciało i umysł, ale również ludzki duch i świadomość. To nauka, filozofia i duchowość w jednym. Ajurweda zajmuje się też procesem uzdrawiania. Określa cechy charakterystyczne długiego i szczęśliwego życia, jak również życia krótkiego i nieszczęśliwego. Celem ajurwedy jest utrzymywanie stanu zdrowia u osób zdrowych i leczenie tych, którzy zapadają na jakąś chorobę.

Ajurweda jest systemem holistycznym, którego podstawą jest przekonanie, że proces uzdrawiania jest kompletny i bardziej efektywny, kiedy opieką obejmuje się nie tylko ciało i umysł, ale również duszę. Holistyczne leczenie musi uwzględniać wszystkie trzy wymiary naszego istnienia.

Czym jest zdrowie według ajurwedy?

Zdrowie to stan dobrego samopoczucia biofizycznego i fizjologicznego oraz dobrostan świadomości, zmysłów i umysłu. W kategoriach ajurwedy oznacza to stan zrównoważonych dosz, agni (ognia trawiennego), przekształcania, formowania i eliminowania malas (resztek), w pełni zadowalający stan duszy, narządów zmysłu i umysłu.

Jak już wspomniałem ajurweda ma dwa podstawowe cele – podtrzymywanie zdrowia u osób zdrowych i leczenie choroby u chorego pacjenta.

Wszyscy składamy się z pancza maha ghuta, czyli z pięciu elementów: ziemi, wody, ognia, powietrza i przestrzeni/eteru. Tworzą one podstawę, do której odwołuje się lekarz ajurwedy w kontakcie z pacjentem. W odniesieniu do człowieka sprowadzają się one do trzech dosz: waty, czyli zasady ruchu, pitty, czyli zasady gorąca i kaphy, zasady zimna (w dużym uproszczeniu). Zasady te nazywane są doszami (zanieczyszczenia, nierównowaga) z powodu ich skłonności do utraty równowagi.

Zrównoważenie dosz jest stanem zdrowia, ich nierównowaga jest równoznaczna z chorobą.

W naszym ośrodku Vaidyagrama staramy się zrozumieć jaki jest stan zdrowia pacjenta i pomóc mu w dobraniu odpowiedniego do jego potrzeb zestawu zabiegów/olejków/ziół. Zgodnie z ajurwedą każdy z nas jest niepowtarzalną jednostką, zasługującą na zaspokojenie swoich indywidualnych potrzeb.

Czy ajurwedyjska wiedza zachowała znaczenie we współczesnym świecie, czy może być stosowana przez kogoś, kto mieszka, na przykład, w Polsce?

Ajurweda to sposób życia mający zastosowanie w przypadku każdego człowieka i we wszystkich okresach historycznych. Trzeba tylko chcieć! Czy żyjemy w Polsce, czy Indiach, Anglii czy Rosji, w ajurwedzie zawsze chodzi o samowzmacnianie prowadzące do samotransformacji. Znaczy to, że każdy pacjent odgrywa bardzo ważną rolę w procesie leczenia. Lekarz czy leki pomagają tylko w pewnym zakresie. Jeśli zależy nam na całkowitym wyeliminowaniu przyczyny choroby , zaangażowanie samego pacjenta w procesie leczenia musi odegrać wiodącą rolę. Skupiając się na zdobywaniu dóbr materialnych, często zapominamy o konieczności dbania o swoje zdrowie. Tymczasem bez zdrowia trudno się w pełni cieszyć z materialnych udogodnień. Powinniśmy więc robić wszystko, by ugruntować swoje zdrowie i je podtrzymywać.

Czynniki zewnętrzne mają ograniczony wpływ na zdrowie czy choroby człowieka. W czasie przewlekłych deszczów pozostajesz suchy, jeśli jesteś odpowiednio ubrany. Na podobnej zasadzie, jeśli podejmiesz odpowiednie kroki, aby wzmocnić system immunologiczny i dbać na co dzień o zdrowie, wytworzy się wokół ciebie tarcza ochronna, która nie dopuści do przenikania otaczających cię zanieczyszczeń. Z tego właśnie powodu, chociaż wszyscy jesteśmy wystawieni na wpływ zanieczyszczeń, tylko niektórzy poddają się ich działaniu, inni zaś obdarzeni mocniejszym systemem odpornościowym są zdolni do przeciwstawienia się wpływowi toksyn.

Jeśli zaś chodzi o stres, to wytwarzamy go sami. Dopóki nie zdamy sobie sprawy z własnych priorytetów, nie zaczniemy pracować w zgodzie z nimi, stres będzie narastał i zawsze nas niepokoił. Przeważa wśród nas opinia, że stres jest raczej rezultatem życia we współczesnym świecie, niż naszych nieodpowiednich poczynań, a więc nic się z nim nie da zrobić. To absolutna nieprawda. Świat zewnętrzny nie ma nic wspólnego ze stresem, który wytwarzamy w sobie. Jesteśmy całkowicie odpowiedzialni za nasz stres, a co za tym idzie powinniśmy podjąć zdecydowane kroki, by zredukować stres i napięcie w naszym życiu. Takie praktyki, jak joga, medytacja itp są bardzo efektywne w zmniejszaniu stresu.

Na Zachodzie mamy do czynienia z natłokiem informacji na temat zdrowego trybu życia, różnego typu diet, co powoduje ogólną dezorientację. Od czego powinno się według pana zacząć? Na co przede wszystkim powinniśmy zwracać uwagę, żeby być zdrowym?

Ajurweda kładzie wielki nacisk na własną odpowiedzialność pacjenta za swoje zdrowie. Zasmucające jest, że w naszych czasach większość z nas nie potrafi rozpoznawać potrzeb swojego ciała i umysłu. W zamian za to wysłuchujemy tych wszystkich słów padających z telewizji czy napisanych w książkach i internecie.

Jeśli chcemy poważnie traktować nasze zdrowie, musimy przede wszystkim nauczyć się słuchać swojego ciała i rozumieć, jakie są jego prawdziwe potrzeby. Kiedy jemy, powinniśmy przebywać w ciszy i zdawać sobie sprawę z tego, kiedy należy zakończyć posiłek i jakie pożywienie jest dla nas dobre, a jakie nie. Potrzebujemy też czułej dbałości o nasze narządy zmysłów – oczy, uszy, nos, skórę i język – regularnie, prawie codziennie. Powinniśmy wypracować w sobie codzienną rutynę oczyszczania ciała, umysłu, dostarczania pożywienia duszy! Praktyka czyni mistrza – to wielka prawda.

Wreszcie, podobnie jak dom, który wymaga wiosennych porządków, czy samochód, który oddajemy systematycznie do przeglądu, trzeba pamiętać, że nasze ciało też potrzebuje rewitalizacji i odnowy raz na kilka miesięcy.

Funkcjonując w ten sposób świadomie przez 3–4 miesiące, zaczniemy rozumieć własne ciało i umysł, a to pozwoli nam zacząć postępować wobec siebie w sposób najwłaściwszy.

www.vaidyagrama.com