PIERWSZA CZAKRA – MULADHARA

0
2213

Symbol: czteropłatkowy lotos
Kolor: czerwony
Żywioł: ziemia
Planeta: Saturn
Siła: grawitacja
Zmysł: węch
Czasownik: mam
Mantra: LAM

Słowo Muladhara składa się z dwóch sanskryckich słów: Mula oznaczającego korzeń, podstawę oraz Adhara oznaczającego podparcie. Pierwsza czakra jest zatem podstawą wszystkich siedmiu czakr.
Usytuowana jest w dolnej części kości krzyżowej, między narządami rozrodczymi a odbytem.
Związana jest z żywiołem ziemi, dlatego odpowiada za nasz kontakt z naturą, ciałem. Pierwotną cechą przypisaną tej czakrze jest przetrwanie.
Muladhara reprezentuje funkcjonowanie na najbardziej podstawowym, nawykowym poziomie. Jest związana z instynktem, zapewnia stabilizację i poczucie bezpieczeństwa. Wpływa na naszą zdolność do realizowania ziemskich potrzeb, skupiania się na nich i ich wyrażania. Pozwala nam zaakceptować naszą ludzką naturę. Daje fundamenty, na których możemy budować swoje życie, rozwijać się.
Jej energia daje nam moc i siłę do życia.
Moc Muladhary czerpiemy z systemu naszych podstawowych przekonań, uwarunkowań kulturowych, związków z miejscem, w którym żyjemy.
Jeśli pierwsza czakra jest zharmonizowana mocno stoimy na ziemi, czujemy się bezpieczni, mamy dużo energii do realizacji swoich celów. Czujemy się stabilnie i pewnie. Wykazujemy odporność w sytuacjach konfliktowych.
Odczuwamy radość istnienia, w pełni akceptujemy siebie, dostrzegamy nasz związek z naturą. Odnosimy sukcesy w świecie materii, dzięki czemu mamy poczucie, że niczego nam nie brakuje.
Poczucie bezpieczeństwa i samoakceptacja pozwalają dostrzegać różnorodność świata i ludzi z poszanowaniem i tolerancją każdej odmienności.
Kiedy brakuje nam harmonii na poziomie czakry podstawy, pojawia się uczucie niepewności, tracimy poczucie własnej wartości. Zanika świadomość przynależności do ziemi, kultury, rodziny. Towarzyszy nam wrażenie, że świat jest dla nas nieprzyjazny i niebezpieczny. Czujemy, że musimy o wszystko walczyć i wszystkiego bronić, aby zapewnić swój byt. Nie potrafimy dawać i dzielić się.
Nie opuszcza nas lęk przed działaniem, przed innymi ludźmi, którym nie umiemy zaufać. Życie staje się ciężkim doświadczeniem.
Może także zawładnąć nami chciwość i zaborczość, a także potrzeba natychmiastowego zaspokajania pragnień, która ma nam zrekompensować poczucie własnej wartości.
Kiedy pojawia się nadmiar energii tej czakry materia staje się jedyną rzeczywistością. Prowadzi to do chęci dominacji, przemocy, agresji. Rośnie poczucie wyższości, przesadna pewność siebie i brak akceptacji dla innych.
W związku z brakiem harmonii na poziomie pierwszej czakry mogą pojawić się różne dolegliwości i choroby. Najczęściej są to: słaba koncentracja, obniżona witalność, obstrukcja, choroby odbytu i jelita grubego, bóle w dolnym odcinku kręgosłupa, otyłość oraz chorobliwa chudość, infekcje dróg moczowych, choroby krwi.
Kiedy zauważamy, że nasza czakra podstawy jest zdysharmonizowana, warto temu zaradzić. Skuteczną praktyką jest obcowanie z naturą, uświadomienie sobie, że jesteśmy jej częścią, a zatem jesteśmy równie wspaniali. Chodząc boso po trawie, możemy wizualizować energię, która płynie z ziemi, ogrzewa i daje nam poczucie bezpieczeństwa i stabilność. W domu i pracy warto otoczyć się zielenią.
Pozytywnie działa także obcowanie z rzeczami i zjawiskami w kolorze czerwonym. Możemy np. obserwować czerwony wschód czy zachód słońca.
Zapachy wpływające na energię omawianej czakry to: cedr i paczula, które wyciszają, dają poczucie spokoju i bezpieczeństwa oraz piżmo, lawenda, hiacynt, goździk, które aktywizują, uwalniają od starych struktur.
We wzmacnianiu pierwszej czakry pomocne są także ćwiczenia jogi. Jednym z nich są „Żabki”:
Kucnij, opierając stopy na palcach. Pięty stykają się ze sobą uniesione nad podłogą. Ręce znajdują się z przodu i leżą na podłodze. W czasie wdechu wyprostuj nogi, unieś w górę pośladki. Ręce pozostają na podłodze, pięty uniesione nad podłogą. W czasie wydechu zegnij kolana i wyprostuj kręgosłup. Kontynuuj w dynamicznym tempie od 30 sek. nawet do 5 min.

Autor: Kasia Faliszewska