Piąta czakra cz. 1 – wprowadzenie

0
1685

Piąta czakra łączy serce z umysłem. Kiedy ta przestrzeń jest czysta zawiera mądrość i umysłu i serca. Jesteś w stanie komunikować swoje potrzeby, pragnienia, pomysły, kreatywność, empatię i miłość.

Wprowadzenie

Nazwa w sanskrycie: Visuddha
Kolor: Niebieski
Płatki lotosu: 16
Mantra: HAM
Gruczoły: Tarczyca, przytarczyca
Miejsca w ciele: Gardło, szyja, ramiona, usta, uszy
Funkcja: Komunikacja
Wyzwanie: Kłamstwo / Zaprzeczenie
Zapach: olejek olibandowy
Zioło: Rumianek

Zablokowana piąta czakra

Symptomy fizyczne:

 • chroniczna suchość gardła
 • problemy dentystyczne
 • częste bóle głowy
 • afty
 • chrypa
 • problemy z tarczycą
 • zapalenia krtani
 • ból szyi

Symptomy emocjonalne:

 • strach przed mówieniem
 • problem z wyrażaniem myśli
 • nieśmiałość
 • niespójność między tym co mówisz a tym co robisz
 • zahamowana kreatywność
 • upór
 • przywiązanie

Mówienie prawdy

Prawda znajduje się w czakrze gardła. Obejmuje region szyi, ramion, ust, nosa i uszu. Miejsca między sercem a głową. Tu uczymy się słuchać naszego autentycznego głosu. Autentyczny, prawdziwy głos to ten, którym powinniśmy dzielić się ze światem w czasie naszego życia.

„Tym światem rządzi słowo, kogo słowa są płytkie, ten jest płytki.” Yogi Bhajan

Trzy rzeczy, które powinieneś zrobić zanim się odezwiesz:

 1. Zapytaj siebie „Czy to co chcę powiedzieć jest prawdą?”
 2. „Czy to co chcę powiedzieć jest konieczne?”
 3. Jeżeli obie odpowiedzi na powyższe pytania są na tak, zapytaj „Czy to co chcę powiedzieć jest miłe?”

Słuchanie

Aspektem piątej czakry jest nie tylko mówienie ale też słuchanie. Aby prawdziwie słuchać drugiej osoby, poświęć jej cało swoją uwagę. To oznacza odłożenie wszelkich urządzeń elektrycznych, które mogą cię rozpraszać i czakanie z odpowiedzią, aż osoba do ciebie mówiąca skończy swoją wypowiedź.

Śpiew

Śpiewanie jest niezwykle pomocne w łączeniu się z naszą wewnętrzną, prawdziwą naturą. Śpiewanie porusza naszą duszę. Yogi Bhajan mawiał, że rodziny i narody, które śpiewają razem, sprowadzają pokój na ziemię.

Nawet jeżeli fałszujesz, gubisz rytm, śpiewaj. Z czasem, gdy czakra gardła otworzy się i połączy z sercem, zaczniesz śpiewać czysto, ponieważ naprawisz most łączący głos z sercem.

„Słowa to nie mała rzecz. Słowa to prawdziwa moc. Cały Wszechświat to pole magnetyczne. Kiedy tworzymy pozytywne słowa, czujemy miłość. Kiedy tworzymy negatywne słowa, czujemy nienawiść.” Yogi Bhajan

Ćwiczenia jogi, medytacja, praca z oddechem pozwalają nam usłyszeć nasz wewnętrzny głos. Często ludzie przychodzący do mnie na jogę po jakimś czasie zdają sobie sprawę z niezdrowych nawyków, które chcą wyleczyć. Niekiedy znajdują nowe pasje i zainteresowania, których wcześniej nie dostrzegali, a które wspaniale wpasowywały się w ich naturę. Czasem zaczynają poszukiwać nowej drogi w życiu, czując że to co robili do tej pory zupełnie nie przyniosło im spełnienia i radości.

W chaosie i hałasie współczesnego świata większość ludzi nie słyszy swojej prawdy. Nie pracują nad charakterem, nie szukają swojej ścieżki życiowej, tkwią w niezdrowych schematach. Całą frustrację przelewają na innych, winiąc świat zewnętrzny za własne nieszczęścia i problemy. Ważne jest by zrozumieć, że trzeba próbować samemu naprawiać sfery życia, w których jesteśmy nieszczęśliwi. Żebyś mógł znaleźć swoją prawdę, swoje miejsce w tym świecie i żyć w zgodzie ze sobą musisz przestać obwiniać innych.

„Nie mamy władzy nad innymi ludźmi, mamy władzę nad naszym własnym życiem. Nie ważne jak problematyczni są ludzie w Twoim życiu, ty jesteś rozwiązaniem” GURUMKH

Uzależnienia

Efektem zaburzeń w przepływie energii przez piątą czakrę są uzależnienia. Jeżeli czujesz się osłabiony, zmęczony, zły, twoja siła woli topnieje i masz ochotę sięgnąć po papierosa, alkohol, jedzenie lub cokolwiek innego czego próbujesz unikać, bo ci szkodzi, weź kilka głębokich oddechów. Poczujesz wtedy przypływ energii, który pomoże ci w przełamywaniu słabości.

„Uzależnienia uaktywniają się kiedy nie żyjemy swoją prawdą. Uzależnienia to chowanie się przed prawdą” GURUMKH

Jedną ze złych emocji odpowiadających czwartej czakrze jest ZAPRZECZENIE

Kolor piątej czakry

Kolorem związanym z czakrą gardła jest niebieski. Gdy chcemy skupić się na leczeniu piątej   czakry możemy w czasie medytacji lub relaksu wyobrazić sobie niebieskie przedmioty. To może być niebo, ocean, szafir, jagody, cokolwiek przychodzi ci do głowy.

Kiedy czujemy się słabi w obszarze czakry gardła możemy nosić naszyjnik z niebieskim kamieniem lub coś niebieskiego w częściach garderoby.

Po mgiełki na zbalansowanie poszczególnych czakr zapraszamy do naszego sklepu lub do kontaktu info@mojatransformacja.net