Ozonowanie

0
1247

W naturalnych warunkach ozon to niebieskawy gaz nieco bardziej gęsty niż powietrze, występuje wysoko w atmosferze i dzięki swoim właściwościom chroni nas przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego (blokuje ultrafiolet, który jest bardzo niebezpieczny dla organizmów żywych) –  dlatego powiększająca się dziura ozonowa, stanowi dla nas coraz większy problem.

Oryginalnie ozon powstaje na dwa sposoby: dzięki reakcji fotochemicznej (oddziaływanie promieniowanie słonecznego na tlen, tworzy się warstwa ozonowa, która nas chroni przed tym, że promieniowaniem) i bioelektrycznej (wyładowania elektryczne – pioruny). Mamy też niestety „zły ozon”, który tworzy się przy powierzchni i jest po prostu wtórnym zanieczyszczeniem powietrza przez, które promienie UV działają na nas dużo silniej.

Człowiek podpatrując naturę nauczył się pozyskiwać ozon dzięki reakcji biochemicznej. W sprzedaży dostępne są generatory ozonu, które można wykorzystywać w warunkach domowych. Sztucznie pozyskany ozon jest tak równie skuteczny jak ten występujący naturalnie. Oczywiście pod warunkiem, że jego stężenie jest dokładnie kontrolowane.

Obecnie ozon jest najbardziej skutecznym ze znanych środków dezynfekcyjnych. Jest wykorzystywany do wyjaławiania wody pitnej i pożywienia oraz oczyszczania powietrza, zwłaszcza w szpitalach, hotelach czy basenach. Działanie bakteriobójcze ozonu jest około 50 x skuteczniejsze i 3000 x szybsze niż chloru.

Na czym polega ozonowanie

Generatory ozonu (do użytku domowego) to średniej wielkości pudełka, w których symulowane jest  uderzenie pioruna wytwarzające go w naturze. Dzięki dodaniu energii do cząsteczek tlenu,te rozszczepiają je na pojedyncze atomy tlenu (zrywają się wiązania atomowe. Atomy te łączą się z innymi cząsteczkami tlenu (O2) i wytwarzając ozon (O3).

Co można ozonować

Ozonować można prawie wszystko. Pomieszczenia, żywność, ubrania. Ozonowana woda pozbawiona drobnoustrojów wpływa dobroczynnie na organizm człowieka. Wymoczenie w takiej wodzie warzyw i owoców czy mięsa usuwa szkodliwe dla nas a wszech obecnie występujące pestycydy i inne „ulepszacze (antybiotyki, czy środki konserwujące). Skutecznie też likwiduje brzydki zapach.

Dzięki ozonowaniu można zdezynfekować mieszkania, pokoje hotelowe, siłownie, sauny czy pomieszczenia dla zwierząt. Doskonale odgrzybia klimatyzację i wnętrza samochodowe,  łazienki, piwnice, lodówki. Słowem, wszystko co nas otacza.

Jednak ostrożnie

Ozon sam w sobie jest gazem silnie drażniącym. Objawami podrażnienia są są kaszel, drapanie w gardle, senność i bóle głowy. Dlatego podczas włączania urządzenia koniecznie trzeba mieć na sobie maskę. W trakcie ozonowania pomieszczeń nie mogą przebywać w nim ludzie ani zwierzęta. Proces  łączenia się tlenu przebiega na szczęście dosyć szybko. Już po około 30-stu minutach zmienia się w tlen i po konkretnym przewietrzeniu pokoju można oddychać swobodnie.