Odzyskać równowagę na wiosnę

0
931
Stones pyramid on sand symbolizing zen, harmony, balance. Ocean in the background

Życie jest pełne zawirowań, lęków, zmęczenia, złości, pretensji, frustracji i tym podobnych negatywnych uczuć, doznań. Pragniemy uzyskać spokój, siłę, równowagę by te negatywne odczucia odsunąć ze swojej codzienności. Nasz spokój, wewnętrzna równowaga, szczęście, przychylność, umiejętność radzenia sobie ze stresem, są bardzo delikatne. Każde zawirowanie w naszym życiu może zburzyć wypracowany balans. Jednak gdy mamy swoje sposoby na poczucie swojej wewnętrznej siły, kontaktu z samym sobą i pozostanie prawdziwym, to mamy szansę na dużo szybszy powrót do pełni sił i dalej kroczyć radośnie mając swoje własne wsparcie.
Oto kilka moich sposobów na to jak odzyskać pełnię sił. Wypracowanie tych metod zajęło mi wiele lat. Nie dlatego, że ciężko jest je odnaleźć, bo są to rzeczy raczej oczywiste. Chodzi raczej o niedowierzanie, brak wiary w siebie, wątpliwości. Przez wiele lat gdy zabierałam się do czegoś po jakimś czasie dochodziłam do wniosku, że to co robię jest bez sensu. Nawet jeżeli przynosiło zamierzone efekty. Wszystko przez brak wiary w siebie. Wystarczyło, że ktoś zakwestionował moje metody, mój styl życia, moje podejście do jakiejś sprawy, od razu budziły się we mnie wątpliwości i wreszcie odpuszczałam. Wypracowanie połączenia z samym sobą, uwierzenie w siebie, usłyszenie swojej prawdy było dla mnie procesem długim i myślę, że jeszcze nie dokończonym. Jednak te kilka rzeczy poprawiają mi samopoczucie i pomagają nie zagubić swojej prawdy. Wymieniam wszystko, bez żadnej kolejności, wszystkie te metody są dla mnie równie ważne.
Joga. To raczej oczywiste, zwarzywszy na to, że jestem nauczycielem jogi. Jednak to jest jedno z moich najważniejszych narzędzi w uzyskaniu równowagi. Codzienna praktyka własna daje mi ogromną siłę. Czuję się pewniej. Wierzę swoim instynktom. Wsłuchuję się w swój wewnętrzny rytm.
Medytacja/modlitwa. To jest moja metoda na zmęczenie, zniechęcenie i zdenerwowanie. Dzięki nim czuję się bliżej każdej żywej istoty. Sprawiają, że czuję się częścią natury i mam ochotę być blisko niej i ją chronić. Pozwala mi z miłością i łagodnością traktować drugiego człowieka. Pomaga mi akceptować różnorodność. Nie każdy musi lubić to co ja, nie każdy musi wyglądać tak jak ja, nie każdy musi myśleć tak jak ja. Gdy potrzebuję zająć się swoimi obowiązkami, a zmęczenie powoduje, że jestem tym rozdrażniona, chwila medytacji pozwala odzyskać siły i radość z tego, że mogę robić to czego się podjęłam.
– Rodzina i przyjaciele. Wspaniale jest móc się wygadać partnerowi. Cudownie jest przytulić dzieci i widzieć ich uśmiech, prostą radość z bycia blisko ukochanej osoby. Relaksuje spotkanie z przyjaciółmi, wesołe lub poważne rozmowy na różne tematy. Wiedza, że zawsze masz kogoś do kogo możesz zwrócić się o pomoc lub radę. Także spacer z psem, mruczenie kota, przytulanie i zabawy z psem są moim sposobem na odreagowanie po stresie lub męczącym dniu.
– Dom. Moje miejsce. Miejsce w którym czuję się bezpiecznie. Miejsce, w którym z miłością gotuję dla moich bliskich, w którym medytuję i ćwiczę, w którym zapalam świece, piszę, odpoczywam, owijam się w koc i piję herbatę.
– Pamiętnik. Codzienne przelewanie na papier swoich lęków, radości, smutków, wdzięczności pomaga mi popatrzeć na wiele spraw z dystansem. Prowadzenie pamiętnika pomaga mi także w utrzymaniu lepszego kontaktu z samą sobą. Przemyślenie własnych reakcji, uczuć pozwala lepiej zrozumieć samego siebie.
– Natura. Las, woda, spacer boso po trawie, szum morza, wiatr na twarzy, zapach deszczu. Kontakt z naturą stał się dla mnie niezwykle ważny odkąd zaczęłam ćwiczyć jogę. Potrzeba spaceru między drzewami, dotknięciu liści, poczucia żywej ziemi rośnie we mnie każdego dnia. Szczególnie mocno gdy jestem przemęczona.
To kilka moich sposobów na radzenie sobie w górkach i dołkach codziennego życia. Mam nadzieję, że Wy także macie jakieś swoje sposoby. Może któryś z moich przypadł Wam do gustu. Mam nadzieję, że posłuży jak najlepiej.
Namaste.
Autor: Karolina Karwacka-Ziemak