O LECZENIU DUSZY

0
1004

O LECZENIU DUSZY

Vaidyagrama, ośrodek leczniczo-wypoczynkowy w południowych Indiach. Panuje tu uśmiechnięty spokój. Uśmiechają się sprzątaczki, masażystki, panie zajmujące się ogrodem. Nikt nie krzyczy, przez trzy tygodnie ani razu nie słyszałam podniesionych głosów. Lekarze nie wykazują najmniejszych oznak zniecierpliwienia atakowani codziennie naszymi mało fachowymi pytaniami. Z uśmiechem (oczywiście!) wyjaśniają cierpliwie pojawiające się w czasie każdego obchodu wątpliwości. I co ważne, sami też pytają, o bardzo różne sprawy, często pozornie nie związane z dolegliwościami pacjenta.

Doktor Ramadas (w kategorii uśmiechu należy mu się palma pierwszeństwa) zwłaszcza na początku naszego pobytu w Vaidyagramie interesował się każdym przejawem nerwowości u swoich podopiecznych, wypytywał o sen, o przyczyny niepokoju. W wiedzy ajurwedyjskiej pomaga mu wykształcenie psychologiczne: leczenie według ajurwedy musi obejmować człowieka w całości, zajmowanie się fragmentami jest mało skuteczne. Ręka, kręgosłup, żołądek nie istnieją w oderwaniu od tego, co dzieje się w naszej głowie.

Niektóre z  konsultacji doktora przekształcały się w spotkania psychoterapeutyczne, wsparte zgoła nieortodoksyjnym zapleczem kulturowym…

Dr Ramadas o krzywdzeniu obmową, plotką
Czy wiecie, dlaczego Chrystus każe nadstawiać drugi policzek temu, kto został spoliczkowany?

W Indiach wierzymy w reinkarnację. Oznacza to, że wszystkie nasze czyny przenosimy ze sobą do kolejnych wcieleń. Każdy ból, którego zaznajemy w obecnym życiu, pomniejsza ciężar złych uczynków z przeszłości. Dlatego powinniśmy uśmiechać się do tych, którzy próbują nas skrzywdzić, choćby obmową. W Koranie zostało napisane, że złe słowa wypowiedziane przez nas o bliźnim przerzucają na nas ciężar jego przewinień. Obciążamy się karmą tych, o których plotkujemy.

Chrystus musiał wiele przecierpieć zanim dostąpił Zbawienia właśnie po to, by oczyścić się z karmy poprzednich wcieleń. Wiedząc o tym, nauczał innych, by pozbywali się grzechów między innymi w ten sposób: nadstawiając swoim krzywdzicielom drugi policzek.

Manana Chyb
www.vaidyagrama.com