Nowe Religie – ruchy religijne popularne w ostatnich latach

0
841

Świat zachodu poszukuje swojej drogi duchowej. Coraz częściej widzimy i słyszymy o nowych pomysłach na duchowość, które na świecie wcale nie są nowe. Buddyzm, Hinduism, Sufism, Medytacja Transcendentalna, Subud i inne. Profesor filozofii Jacob Nieedleman przybliża je dla nas w swojej książce „The New Religions”.

Nowe Religie

Książka nazwana przewrotnie, bo przedstawiane w niej ruchy religijne, które zazwyczaj mają ogromną tradycję. Natomiast często są to ruchy nowe na zachodzie, szczególnie w Ameryce, w której swoje badania przeprowadzał Needleman.

W książce znajdziecie ciekawe opisy poszczególnych nurtów, ścieżek duchowych. Ich ogólne zasady, filozofię, rytuały. Przedstawia wypowiedzi osób praktykujących daną ścieżkę.

Needleman stara się przedstawić zachodni punkt widzenia na daną ścieżkę duchową, a także zastanawia się skąd mogło się wziąć zainteresowanie nią i co może dać osobom poszukującym swojej drogi duchowej. Zastanawia się także nad przyczyną potrzeby znalezienia rozwoju duchowego w innych niż tradycyjne do tej pory religie.

Książka jest wspaniałym źródłem informacji dla osób interesujących się filozofią, socjologią i współczesnym światem i jego potrzebami. Jest to szczególnie ważna pozycja w czasach gdy w naszym kraju odrzucane jest wszystko co nowe, inne i nieznane. Wydawałoby się oczywistym, że by wydać opinię na jakiś temat trzeba o nim mieć chociaż ogólne pojęcie, okazuje się jednak, że nie dla wszystkich jest to równie jasne.