Naturalne dezodoranty

0
2244

Większość dezodorantów i antyperspirantów, które są dostępne w sklepach pakowane są w w pudełka z polipropylenu, polistyrenu albo PET. A ponieważ są to materiały zmieszane, nie można ich poddać recyklingowi – użycie takich właśnie mieszanek jest konieczne ze względu na proces technologiczny (bardzo wysokie temperatury).
Przechodząc do zawartości dezodorantów i antyperspirantów, wcale nie jest lepiej – parabeny, aluminium, formalhedyd czy sztuczne substancje zapachowe, to tylko niektóre z nich, przenikają do organizmu, podrażniają, wpływają na naturalne hormony i szkodzą naszemu zdrowiu.

Producenci kosmetyków naturalnych zwracają szczególną uwagę, na to, żeby ich produkty zapakowane były w bio-degradowalne opakowania, lub szklane pojemniczki wielokrotnego użytku. Niektóre firmy (np. Lush) zachęcają swoich klientów do przynoszenia zużytych opakowań, które następnie poddawane są recyklingowi.

Wracając do naturalnych dezodorantów. Na rynku znajdziemy wiele firm produkujących przyjazne środowisku produkty, począwszy od takich, które składają się wyłącznie z naturalnych składników pochodzących z upraw fair trade, po wegańskie czy te z minimalnym składem (im mniej składników tym lepiej).

Ałun – po zaaplikowaniu tego rodzaju naturalnego dezodorantu, na skórze wytwarza się warstwa o środowisku bardzo niekorzystnym dla rozwoju i namnażania się bakterii powodujących nieprzyjemny zapach potu, nie blokuje naturalnego procesu pocenia się, pozwala oddychać skórze, działa odkażająco.

1.Ałun naturalny w pudrze (ok 14pln) 2. Ałun w kostce (ok 24pln) 3. Ałun w sprayu (ok 30pln) 4. Ałun w krysztale (ok 15pln)

Dezodoranty magnezowe – to alternatywa dla ałunu z dodatkową korzyścią, jaką jest naturalna suplementacja magnezu (zwłaszcza dla miłośników kawy i ofiar stresu).

1. Dezodorant magnezowy roll-on (ok 60pln) 2. Dezodorant magnezowy w sprayu (ok 90pln)

Zrób to sam, czyli DIY – w internecie można znaleźć wiele przepisów do samodzielnego wykonania naturalnych kosmetyków, najprostszy przepis na składający się z tylko 3 składników dezodorant to: olej kokosowy (3 łyżki), soda oczyszczona (3 łyżki) i ok 20 kropli ulubionego olejku eterycznego.