Natarajasana – Pozycja Tancerza

0
2219
Pozycja tancerza

Natarajasana jest pięknym połączeniem siły i ruchu. Symbolizuje piękno i grację pozycji tancerza. Wzmacnia i otwiera zarówno umysł jak i ciało, dając im piękno i siłę. Jest pozycją z wygięciem do tyłu i wymaga skupienia i równowagi. Gdy uda Ci się odpowiednio skupić i wyciszyć, poczujesz spokój umysłu i otwarcie w centrum serca.

Jak wykonywać pozycję Natarajasana

  1. Pozycję rozpocznij od stania w Tadasanie.
  2. Z wdechem przenieś ciężar ciała na lewą nogę. Wydech, zegnij prawe kolano. Przyciągnij kolano do kolana, stopę do pośladka. Lewa noga jest silna i wyprostowana. Podciągnij rzepkę kolanową, zaangażuj mięśnie uda.
  3. Z kolejnym wydechem zacznij pchać prawą stopę do tyłu i do góry. Klatka piersiowa wypięta do przodu.
  4. Wdech, wyciągnij lewą rękę przed siebie.
  5. Trzymaj pozycję od 30 do 90 sekund. Wydech, wyjdź z pozycji i wróć do Tadasany. Powtórz ćwiczenie na drugą stronę.

Jeżeli masz jeszcze problemy z utrzymaniem równowagi staraj się stanąć na twardej powierzchni. Możesz także stanąć blisko ściany i przytrzymać się budując powoli skupienie i równowagę.

Jeżeli jesteś mało rozciągnięty możesz używać do pomocy paska. Wówczas nogę która jest z tyłu umieszczasz w pasku i dopiero wtedy wyciągasz ją do tyłu i do góry.

Efekty wykonywania pozycji Natarajasana

Regularna praktyka Natarajasany wzmacnia klatkę piersiową, kostki, biodra i nogi. Przyśpiesza metabolizm i pomaga w walce z nadwagą. Rozciąga i masuje pachwiny, organy wewnętrzne brzucha i uda. Poprawia posturę ciała i równowagę. Wspomaga trawienie. Podnosi skupienie i zmniejsza stres, uspokaja umysł. Poprawia gibkość. Otwiera biodra. Działa pozytywnie na otwarcie centrum serca.

Zalecane jest ćwiczenie tej pozycji na pusty żołądek, co najmniej 3 godziny po posiłku.

Przeciwskazania: niskie ciśnienie

Po więcej informacji o pozycjach jogi zajrzyj tutaj.