Najdziwniejsze rodzaje jogi

0
1601
Wydawałoby się, że joga to joga – asany, oddech, medytacja – dla żarliwiej praktykujących yamy,nyamy…i tak aż po samahdi. Wydawałoby się, że tyle joginom wystarczy – ale nie! szukają i wymyślają coraz to nowe. Joga na linach czy z niemowlętami to już standard. Zobaczcie co ciekawego znalazłam w sieci.

Tantrum yoga

Tantrum po angielsku furia – nagły niekontrolowany wybuch. Hmm… Sesja tradycyjnie zawiera praktykę asan, oddychanie, medytację, dodatkowo włącza się taniec i elementy wokalne (nie mantrę!). Adepci tego stylu jogi, by uwolnić się od napięć i stresu: wrzeszczą, drepczą, walą pięściami w klatkę piersiową, jednym słowem wyrzucają z siebie złe emocje w taki sposób w jaki nie mogliby tego zrobić nawet u psychoterapeuty. Tak zrelaksowani po zajęciach gotowi są stawić czoła swoim życiowym wyzwaniom czy kłopotom. Nie mogłam się powstrzymać przed umieszczeniem filmiku krążącego po sieci, który adekwatnie i z humorem przedstawia o co chodzi.

Doga

Doga to połączenie rozciągania medytacji..i masażu dla psa oraz jego właściciela. Pies z głową w dół nabrał nowego znaczenia. Generalnie chodzi o to, żeby podczas wykonywania asan zachować kontakt ze swoim pupilem . Ten rodzaj jogi ma wielu przeciwników, trywializacja wspaniałej praktyki… jednak nie oszukujmy się, większość z osób, które mają zwierzaki w domu i praktykują w domu, chcąc nie chcąc praktykują dogę, koto-jogę (jak można by nazwać praktykę jogi z psem i kotem jednocześnie?)

Karaoke Yoga

Specjalnie dla tych, którzy baardzo nudzą się na sesjach jogi. Mogą nucić ulubione przeboje zarówno podczas psa z głową w doł jak i stania na głowie – warunek: nie ma solistów – wszyscy śpiewają razem. Nic dodać, nic ująć – śpiewaj, tańcz i baw się dobrze…

Rave Yoga

Zdrowy hedonizm – takie jest założenie Rave jogi. Sesja rozpoczyna się lekkim rozciąganiem, prowadzoną medytacja, żeby następnie powoli wprowadzić ciało w rytm muzyki rave. Tak właśnie zaczyna się cało wieczorna impreza ( jako dodatek zwykle bezalkoholowe drinki i wegetariańskie lub wegańskie jedzenie).

Raddleboard Yoga

Stabilna mata to za mało! Do praktyki asan tym stylem potrzebny jest…duży zbiornik wodny (najlepiej jakieś ciepłe, spokojne morze, no dobrze wystarczy też jakiś fajny basen) i deska do surfowania. No może nieco bardziej niż tradycyjne style jogi kształtuje poczucie równowagi (to stwierdzenie nabiera nowego znaczenia!) siłę i elastyczność. A w miejscach, gdzie może nastać zima, czy mało słoneczny dzień, niektóre studia jogi proponują sesje w pomieszczeniach na deskach umiejscowionych tak, żeby wiernie imitowały balansowanie na wodzie.

zdjęcie znalezione na wonderfulyou.tumblr.com