Nadi-Sodhana, bo joga to oddech

0
1036

Energia systemu nerwowego jest proporcjonalna do naszego oddechu. Starożytni jogini w swoich przekazach pisali, że prawe nozdrze (słońce) kontroluje naszą energię, a lewe nozdrze (księżyc) kontroluje nasze emocje.

Gościmy na tej ziemi w czasach kiedy pośpiech, siła, męska energia, współzawodnictwo stanowią podstawę codziennego życia. Często joga, zamieniona w trend i modę, idzie również w tę stronę. Różnorodność oferty sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie, jednak obraz jogi z akrobatycznymi wręcz pozycjami i skupionej tylko na ciele sprawia, że wiele osób zniechęca się i obawia się przyjść na zajęcia.

Joga to nie tylko asany

Joga to starożytna technika i filozofia. Ma sprawić, żeby w naszym rozwoju osobistym, duchowym, ciało nie przeszkadzało i nie sprawiało problemów. Dlatego joga, ma zapewnić nam jak najlepsze zdrowie i sprawność.

Mamy zatem medytację, koncentrację czyli pracę nad umysłem i układem nerwowym. Mamy ćwiczenia oddechowe, relaksacje, pracę z energią, które mają nam pomóc w osiągnięciu między innymi równowagi emocjonalnej. Oddech pomaga nam w pozycjach fizycznych (asanach), w skupieniu, w rozgrzaniu lub wychłodzeniu organizmu, w pracy nad energiami półkul naszego mózgu itp. No i mamy też asany, które pomagają uelastycznić i wzmocnić ciało, wspomóc pracę układów np. hormonalnego, immunologicznego, limfatycznego.

Wszystkie części czyli oddech, medytacja i asany są niezwykle ważne i są częścią całego systemu. Nie możemy wykluczyć którejś z nich i oczekiwać rezultatów, które powstają przy całościowej pracy.

Nadi-Sodhana – uspokojenie układu nerwowego

Energia systemu nerwowego jest proporcjonalna do naszego oddechu. Starożytni jogini w swoich przekazach pisali, że prawe nozdrze (słońce) kontroluje naszą energię, a lewe nozdrze (księżyc) kontroluje nasze emocje.

Oddychanie długim i spokojnym oddechem przez prawą dziurkę nosa dodaje energii, oddychane przez lewą przynosi uspokojenie nawet w samym środku emocjonalnej burzy. Ćwiczenie oddechowe Nadi-Sodhana pomaga uspokoić złość, zdenerwowanie i smutek. Jest to prosty ale efektywny sposób na szybkie odbudowanie równowagi, nawet kiedy czujesz się całkowicie wybity ze swojego centrum. Jest dobre dla nastolatków w czasie burzy hormonalnej. Jest wspaniałe o poranku na rozpoczęcie dobrego dnia i wieczorem na dobry i spokojny sen. Zachęcam do praktykowania tego ćwiczenia oddechowego.

Nadi-Sodhana – sposób wykonania

  1. Usiądź w wygodnej pozycji z prostym kręgosłupem. Może być na poduszce medytacyjnej, może być w siadzie skrzyżnym, w lotosie lub na krześle ze stopami opartymi na ziemi.
  2. Do ćwiczenia używamy kciuka i małego palca prawej ręki.
  3. Małym palcem zamknij lewe nozdrze i zrób głęboki wdech przez prawą dziurkę. Po całkowitym wdechu zamknij prawe nozdrze i zrób wydech lewą dziurką. Weź wdech, również lewą dziurką. Zamknij lewe nozdrze i zrób wydech prawą, potem wdech prawą. Wydech lewą, wdech lewą… Kontynuuj naprzemienny oddech przez 3-5 minut.
  4. Na końcu medytacji weź głęboki wdech obiema dziurkami, wstrzymaj oddech na kilka sekund i zrób wydech.

Wypróbuj to ćwiczenie jeżeli chcesz poczuć odnowienie swojej energii i dobre samopoczucie.