Muszę odpocząć – kilka porad jak w prosty sposób zregenerować umysł i ciało

0
1349
dream catcher on sunset blurred mesh background with sample text. vector illustration

Współczesna rzeczywistość jest dla naszych umysłów i ciała bardzo wyczerpująca. Ciągle w ruchu, ciągle z zadaniami do wykonania, ciągle jakiś cel przed nami. Bezczynność jest uznawana za coś złego. Jak w takim szaleństwie znaleźć sposób na regenerację?
Ze względu na tempo życia, stres i niezliczonej ilości bodźców, odpoczynek jest nam niezbędny. Podstawą naszego zdrowego odpoczynku jest sen. Jak ostatnio dowiedziono, kobiety potrzebują więcej snu niż mężczyźni. Na dodatek potwierdzono to, o czym słyszymy od lat, im więcej mamy zadań w ciągu dnia, tym więcej potem potrzeba nam snu na regenerację. Sen oczyszcza organizm z toksyn, uspokaja układ nerwowy i wzmacnia odporność.

Ważne jest kiedy śpimy: nasz organizm regeneruje się najbardziej w godzinach od 22 do 2 w nocy. Żeby sen był zdrowy, spokojny i regenerujący, musimy zwrócić także uwagę co robimy przed snem. Powinniśmy zająć się czymś co wyciszy nasz umysł, może to być medytacja, modlitwa, spacer, pisanie pamiętnika, przytulanie i rozmowa z dziećmi. Najgorsze co możemy zrobić przed snem to oglądanie telewizji, wpatrywanie się w komputer lub „smartfon”. Pamiętamy także o tym, że ostatni posiłek powinien być lekkostrawny i zjedzony nie później niż trzy godziny przed snem.

Ostatnio osoby, które przychodzą do mnie na zajęcia jogi opowiadają, że stosują moje metody relaksacyjne z zajęć, aby pomóc sobie usnąć lub pomóc usnąć swoim dzieciom.

Poniżej krótkie ćwiczenie relaksujące:

Ułóż się na plecach, ręce wyciągnij wzdłuż ciała, wnętrza dłoni skieruj do góry. Zamknij oczy i skoncentruj się na oddechu. Sprawdź czy oddech jest długi, czy krótki, głęboki, czy płytki. Nie zmieniaj go, tylko obserwuj. Zauważ drogę jaką przebywa powietrze w Twoim ciele, ruchy klatki piersiowej i brzucha. Potem skup uwagę na poszczególnych częściach ciała. Zacznij od dołu, rozluźnij stopy, łydki, kolana, uda, biodra, brzuch, klatkę piersiową, ramiona i szyję. Rozluźnij twarz, ręce, dłonie. Postaraj się przez chwilę pozostać przy każdej części ciała i spróbować ją rozluźnić, tak by ciężko i swobodnie opadała do ziemi. Wyobraź sobie, że całe napięcie, stres, zmęczenie opadają z tym ciężarem do ziemi i pozbywasz się ich. Niech myśli płyną jak tło gdzieś z tyłu głowy, nie angażuj się w nie, postaraj się nie zwracać na nie uwagi. Oddech niech będzie spokojny i naturalny. Poczuj jak z okolic brzucha rozchodzi się ciepło do każdego zakątka Twojego ciała. Każda komórka oświetlana jest od środka promykiem Twojego wewnętrznego światła. To światło wygania toksyny i choroby. Postaraj się pozostać w relaksie ok. 10 minut. Potem poruszaj delikatnie palcami stóp i dłoni. Weź głęboki wdech i przeciągnij się jak po dobrym śnie.

Życzę wspaniałego i regenerującego relaksu 🙂
Autor: Karolina Karwacka-Ziemak