Moja Transformacja: Marc Hart

0
832

Na nasze pytania odpowiada Marc Hart, terapeuta osteopatii, nauczyciel jogi.

1. Jaką praktykę duchową najchętniej stosujesz?
Zdecydowanie jogę. Co oznacza ćwiczenie asan (pozycji), pranayamy (oddechu) i dhyany (medytacji). Jest to dla mnie praktyka holistyczna, scalająca mój umysł, ciało i duszę.

2. Czy masz swojego duchowego przewodnika?
Lynn Rheault – dyplomowana osteopatka i terapeutka jogi. Kiedy pracowałem w Montrealu jako menedżer zarządzający ryzykiem, zacząłem cierpieć na poważne bole kręgosłupa. Żadna z terapii mi nie pomagała, w końcu ktoś polecił mi osteopatkę, Lynn Rheault. Złożyła mnie do kupy kawałek po kawałku jak zegarmistrz ciała, umysłu i duszy. Wraz z procesem uzdrawiania poszerzała się moja świadomość, odnalazłem swoje powołanie. Dziś jest moją mentorką w dziedzinie osteopatii.

3. Najważniejszy moment Twojej wewnętrznej transformacji to…
Kiedy zdałem sobie sprawę, że prawdziwe uzdrawianie przychodzi z wnętrza i że jego warunkiem koniecznym jest zrównoważenie wszystkich aspektów życia. Mając formalne przygotowanie pielęgniarza klinicznego w Rezerwie Kanadyjskiej Armii, w naturalny sposób zainteresowałem się pogłębieniem tego doświadczenia. Dlatego postanowiłem uczyć się osteopatii.

4. Co lub kto jest inspiracją dla Twojego rozwoju osobistego, duchowego?
Moja ewolucja duchowa jest napędzana pragnieniem przekształcania siebie i innych na drodze do niczym nieskrępowanej jaźni. Czym bliżej jestem zrozumienia siebie, tym bardziej staję się skuteczny w dzieleniu się swoim doświadczeniem poprzez jogę.

5. Jak równoważysz istnienie świata materii ze światem duchowym na co dzień?
Starając się nie widzieć ich jako osobnych światów, raczej jako dwie strony tego samego medalu. Joga nas uczy, że nie jesteśmy ani naszymi myślami, ani naszym ciałem. Że choć stworzono nas w świecie materii, to na naszej ludzkiej drodze pozostajemy istotami duchowymi.

6. Jak dbasz o zdrowie psychiczne?
Mam świadomy stosunek do otaczających mnie energii. Mam na myśli zarówno dietę żywieniową z małą ilością produktów zwierzęcych, jak i przyciąganie do siebie pozytywnych ludzi oraz gromadzenie pożytecznej wiedzy. Istotną sprawą jest też zdawanie sobie sprawy ze swoich uczuć, nie dopuszczanie do siebie stresujących myśli. Emocje mają moc budowania naszej wielkości, ale też potrafią powodować w nas wielkie spustoszenia.

7.  Jak dbasz o zdrowie fizyczne?
Od doktora Bali (www.drbali.ca), mojego mistrza jogi nauczyłem się, że umysł jest wierną kopią ciała, zatem za pomocą koncentracji uwagi i intencji jesteśmy w stanie wpływać na naszą fizjologię. Także dbam o moje ciało przede wszystkim pamiętając o tym, że jest to wysoko zaawansowana technologia podłączona do źródła nieskończoności.

8. Czym jest dla Ciebie wewnętrzna równowaga? Dlaczego jest dla Ciebie ważna?
Wewnętrzna równowaga jest dla mnie kluczem do zdrowego życia, bez niej nie może zaistnieć równowaga w naszych stosunkach ze światem zewnętrznym (życie zawodowe, miłość, finanse).

9. Jak pielęgnujesz wewnętrzny spokój?
Staram się być dla siebie łagodny, praktykuję to nieustannie. Trzeba też nauczyć się patrzeć na rzeczy takimi jakie są, zamiast osądzać je jako dobre lub złe. To mi bardzo pomaga w zachowaniu wewnętrznego spokoju.

10. Jakie jest największe osiągnięcie, które wyniknęło z Twojego osobistego rozwoju?
Zyskanie zdolności rozumienia kim jestem i po co tu jestem oraz pełne tego zaakceptowanie. Również moja umiejętność uzdrawiania siebie i wskazywania innym drogi w tym samym kierunku.

11. Czy rozwój osobisty zmienia Twój stosunek do rodziny, społeczeństwa, ludzkości i wszechświata?
Moje relacje z rodzicami, dziewczyną i przyjaciółmi stały się bardziej autentyczne. Mniej mi zależy na tym, żeby mieć rację, bardziej, by z nimi być.

12. Jaki nawyk Twojej osobowości, charakteru chciałbyś zmienić?
Niecierpliwość. Poza tym to, że potrafię być dla siebie bardzo surowy.

13. Twoje postrzegania świata i siebie zmieniło się, gdy….
…odkryłem, że Bóg nie istnieje gdzieś poza mną, lecz jest źródłem kreatywności i zdrowia we mnie, źródłem, którego możliwości są nieograniczone. Nauczyłem się tego z ośmioczłonowej ścieżki jogi.

14. Czy wiesz, co jest Twoją siłą? W którym momencie to zrozumiałeś?
Moją prawdziwą siłą jest odwaga i zdolność przystosowywania się. Urodziłem się we francuskojęzycznym Montrealu w rodzinie ormiańskich emigrantów, dorastałem w wielokulturowym Toronto, co mi pozwoliło na zetknięcie się z bardzo różnymi ludźmi i doświadczeniami

15. Czy akceptujesz siebie w pełni?
Bez wątpienia! Mam wady, pewnych rzeczy żałuję, ale staram się postępować najlepiej, jak potrafię. Zrozumiałem, że to wszystko, przez co przeszedłem, składa się na to, kim jestem, nie będę się oszukiwać. Nikt nie jest doskonały, łącznie ze mną!

16. Co jest największym wyzwaniem w Twoim rozwoju osobistym?
Różne rodzaje lęków. Dr Bali powiedział mi kiedyś, że lęk to tylko fałsz, który wydaje się prawdą. Wystarczy, że fałsz skonfrontujemy z wiedzą i od razu zapala się światło. Wąż w ciemnościach przemienia się w świetle dnia w zwykły sznurek.

17. Co robisz, aby temu wyzwaniu sprostać?
Ciągle wzmacniam swoją odwagę i wiarę w siebie. To oznacza, że muszę być zuchwały i czasami nierozsądny.

18. Jak rozumiesz świadome życie?
Rozumiem to w ten sposób, że moje działania wpływają na otoczenie, nawet na równowagę samej natury. Wiedząc to czuję wielką odpowiedzialność za to, co mówię, robię, jak myślę, widzę i co jem, bo to wszystko może przynieść zdrowie lub chorobę, obfitość lub niedostatek.

19. Czego życzysz sobie samemu?
Abym żył wykorzystując cały swój potencjał i pomógł w osiągnięciu transformacji tak wielu ludziom, jak to możliwe. Abym stale prowadził harmonijne życie, w którym praca, miłość i codzienność są jednością.

20. Czego życzysz wszystkim ludziom?
Aby uwolnili swoje lęki i mieli wymarzone przez siebie życie.