Mleko orkiszowe – DIY

0
2822

Orkisz to gatunek zboża, pszenica, który ma dosyć wysoką zawartość skrobi (56%) i w porównaniu z innymi zbożami sporo białka, bo prawie 12%. To ważna informacja zwłaszcza dla wegan.

Alternatywa dla wegan

Mleko orkiszowe jest wspaniałą alternatywą dla tych wegan, którzy uwielbiają koktajle owocowe na bazie „mleka”, aromatyczną latte, czy inne „białe” napoje . Sklepy ze zdrową żywnością są zwykle zaopatrzone w bogaty wybór mlek roślinnych, mankamentem jednak jest ich cena…trzeba przygotować się na to, że za litr takiego płynu zapłacimy ok 10pln. To, że produkt jest w sklepie ze zdrową żywnością nie gwarantuje również jego czystości. W mniejszym lub większym stopniu nawet organiczne produkty zawierają niepożądane składniki. Warto więc poświęcić chwilę i przygotować własne, domowe mleko roślinne.

Przepis

Do przygotowania mleka orkiszowego będą nam potrzebne:

  • ziarna orkiszu (płatki, całe ziarna, ześrutowane) – 1 szklanka
  • woda – od 3 do 5 szklanek do wymieszania + ok 2 do zagotowania ziaren
  • opcjonalnie można dodać pół laski wanilii, lub suszone daktyle, dla tych którzy lubią bardziej słodki smak

Sposób wykonania:

  • dokładnie wypłucz ziarna, zalej dwoma szklankami wody (wrzątkiem) i gotuj ok pół godziny (dopóki ziarno nie będzie miękkie)
  • ugotowany orkisz (plus wyprane przez ciebie opcje – wanilia czy daktyle) przełóż do blendera i zalej najpierw trzema szklankami wody, miksuj przez ok 3 minuty,  jeżeli konsystencja ci odpowiada przeciśnij przez gazę do pojemniczka i odstaw do lodówki, jeżeli wolisz rzadsze mleko dodaj jeszcze trochę wody , miksuj, powtarzaj czynność do uzyskania idealnej dla ciebie konsystencji
  • pamiętaj, że mleko orkiszowe trzeba przechowywać w lodówce