Medytacja z mantrą

0
2111

Medytacja, to odpoczynek dla umysłu. Tak jak dbamy o higienę osobistą, jamy ustnej, duchową, to powinniśmy też zadbać o higienę umysłu. Natłok myśli, galopujące i rozpraszające, nie służą podejmowaniu słusznych decyzji. Do tego dochodzą emocje, podsycane przez nieokiełznany umysł. Sposobów na pracę nad uspokajaniem umysłu jest wiele. Dzisiaj przedstawiam Wam króciutki artykuł o pracy z mantrą.

Medytacja, okiełznanie „małpiego umysłu”

Już mnisi z zakonu krzyżackiego w czasach średniowiecza, mieli figurki mnicha lub świętego, który deptał postać złośliwej małpy. W jodze mamy pojęcie „małpiego umysłu”. Dojrzała osoba, nie powinna być jak przysłowiowa małpa: szalona, rozbiegana, zachowująca się nieprzewidywalnie i głupio. Dlatego właśnie, żeby nie dać się ponosić każdej zachciance, pragnieniu, pożądaniu, emocji, mamy sposoby na to by być skupionym i świadomym tego co robimy.

Możemy to osiągnąć za pomocą medytacji. Medytacja, to praktyka, dlatego należy się nią zajmować konsekwentnie. Nieodzowna jest tu dyscyplina. Ale nie przesadzajmy, kilka minut dziennie na wyciszenie i skupienie to niewiele. W czasach kiedy godzinami siedzimy przy internecie, kilka minut dla dobrego samopoczucia, zdrowia i samorozwoju to niewiele.

Na początku staramy się zająć nasz rozbiegany umysł. Jest on tak rozproszony i nieokiełznany, że by go uspokoić musimy dać mu jakieś zajęcie. Dlatego jednym ze sposobów na koncentrację i wyciszenie jest powtarzanie mantry.

Medytacja, higiena umysłu.

Powtarzanie mantry wiele osób porównuje z modlitwą. Dla mnie to co innego. Modlitwa to intencja, zwrócenie się do Boga, coś głębszego niż medytacja. Medytację robię dla wyciszenia i pracy nad sobą. Traktuję to bardziej jak codzienną higienę dla umysłu. Natomiast modlitwa to moja rozmowa z Bogiem. Coś dla rozwoju duchowego. Również ważny element mojej codziennej pracy nad sobą, ale jednak nie jest dla mnie tożsama z medytacją.

Medytację mogą wykonywać osoby różnej wiary, agnostycy lub niewierzący. To sięgnięcie do wewnątrz siebie, niezmącone ciągłym szumem myśli. To spokój niezmącony ciągłym szarpaniem emocji i rozmyślań.

„Wiele osób kojarzy medytację tylko z jogą lub medycyną komplementarną, przeceniając czas jaki trzeba spędzić by medytować efektywnie, nie biorąc pod uwagę neurologicznych dowodów, że skupienie w czasie medytacji poprawia funkcjonowanie mózgu.” Dr. Madhav Goyal

Można powtarzać jakiekolwiek słowo, lub frazę, które przypadną Wam do gustu. Jednak wiedząc, że słowa mają ogromną moc dobrze jest się zastanowić nad jakim słowem lub frazą chcemy się koncentrować.

Mantry:

Ja lubię wykorzystywać frazy wywodzące się z tradycji duchowych.

Mantry, które lubię wykorzystywać w czasie medytacji:

Tat tvam asi. Jesteś tym do czego dążysz.

Om mani padme hum. Oczyszcza z egoizmu, zazdrości, przywiązania, uprzedzeń, chciwości i nienawiści.

Ra Ma Da Sa
Sa Say So Hung (wymawiamy HANG) Mantra uzdrawiająca.

Gdybyście chcieli poczytać o naukowych dowodach na to jak medytacja wpływa korzystnie na mózg zapraszam do lektury: http://journals.lww.com/neurologynow/Fulltext/2012/08040/Meditation_as_Medicine.9.aspx