Medytacja na wyczerpanie

0
963

Stres jest bardzo ważnym narzędziem naszego organizmu. Potrzebujemy go do funkcjonowania, do ratowania się z kryzysowych sytuacji. Jednak stres najwyraźniej nie został zaprogramowany na czasy, w których żyjemy. Pośpiech, odpowiedzialność, ciągły stan gotowości, to tylko niektóre z rzeczy wprawiających nasze ciało w przewlekły stan napięcia. Czujemy się wyczerpani psychicznie, zawodzi nas pamięć, przerasta rozwiązywanie problemów, jednym słowem nasz mózg jest przemęczony. Nieprzerwane, błędne koło braku odpoczynku, który zwiększa stres i coraz większego stresu, który utrudnia odpoczynek, zaczyna opanowywać nasze życie. Co wtedy?

Ćwicząc jogę, medytując, spacerując, poświęcając czas na zdrowe posiłki w spokoju i w miłej atmosferze, wyciągamy pomocną dłoń do naszego zmęczonego ciała i umysłu.
Przeprowadzone na uniwersytecie w Bostonie padania potwierdziły, że regularna praktyka jogi przyczynia się do zwiększenia ilości kwasu gamma-aminomasłowego w mózgu. Dzięki temu możemy dobrze spać, zrelaksować się i poprawić sprawność naszego umysłu. Z kolei uczeni z uniwersytetów Harvarda, Yale i Instytutu Technologii w Massachusetts wykazali, że mózgi osób medytujących regularnie są większe. Wiele badań na temat zbawiennego działania jogi i medytacji prowadzi także Sat Bir Khalsa, neurofizjolog, którego misją jest naukowe udokumentowanie korzyści płynących z praktyki jogi.

Medytacja jest ważnym elementem praktyki i często badacze podkreślają, że nie powinniśmy jej omijać w swoim codziennym życiu. Wystarczy kilkanaście minut dziennie aby poprawić jakość swojego życia.

Medytacja na wyczerpanie:

– usiądź w wygodnej pozycji z wyprostowanym kręgosłupem
– zamknij oczy
– oddychaj przez nos

Zegnij ramiona w łokciach, dłonie wysuń do przodu. Wnętrze prawej dłoni kieruj do dołu, lewej do góry. Każdy wdech składa się z ośmiu krótkich wdechów, każdy wydech – z ośmiu krótkich wydechów. Wykonujemy ruch rękoma wyprostowanymi od łokcia do dłoni, tak jakbyśmy na przemian odbijali piłkę prawą i lewą ręką. Gdy podnosimy prawą dłoń, lewą opuszczamy. Dłonie podnoszą się na wysokość ok. 20 cm. Każdy taki ruch jest skoordynowany z krótkim wdechem lub wydechem. Utrzymujemy szybkie, rytmiczne tempo – 3 minuty. Wykonujemy taki sam ruch rękoma, ale wnętrze prawej dłoni jest skierowane do góry, a lewej do dołu – 3 minuty. Potem powtarzamy etap pierwszy – 3 minuty. Opuszczamy ramiona, kładziemy dłonie na kolanach i oddychamy głęboko i spokojnie, oczy zamknięte – 5 minut.
Czas łącznie 14 minut.