Lekcja Ajurwedy – VATA

0
1641

VATA – odpowiedzialna za wszystkie ruchy w ciele

W zeszłym miesiącu przedstawiliśmy Wam test na dosze. W kolejnych artykułach będziemy Wam przybliżać kwestię doszy. Dzięki temu, mamy nadzieję, poznacie lepiej własne ciało i umysł i łatwiej będzie Wam dbać o własne zdrowie.

Jeżeli w teście wyszło Wam, że w waszym ciele przewagę ma VATA, oto kilka wskazówek i podstawowa charakterystyka.

Żywioły: powietrze (wiatr) – eter
Cechy fizyczne: szczupła, długa. Małe i ciemne oczy, zazwyczaj ciemno brązowe. Małe usta i cienkie wargi. Nierówne zęby. Kręgosłup – skolioza. Cienkie włosy. Skóra sucha. Zimne ręce, stopy i nos
Wrażliwe na: zimno, wiatr, suchą wodę
Funkcjonowanie: nieregularne trawienie. Nieregularne cykle menstrualne, z bólami przedmiesiączkowymi i wahaniami nastroju.
Sen: płytki, nieefektywny. Często cierpią na bezsenność.
Osobowość: aktywny umysł, kreatywność, artystyczne dusze, duża wyobraźnia. Otwarte i tolerancyjne dla innych. Wrażliwe z natury. Bardzo aktywne, prowadzą kilka projektów na raz. Mają często problemy z doprowadzeniem spraw do końca.

PODSTAWOWE CECHY: zimno, sucho, lekko, ruch, nieregularność

Oznaki zaburzenia VATA: sucha skóra, oczy i usta. Zaparcia. Bezsenność lub sen przerywany. Zamartwianie się. Bóle brzucha. Nagła utrata wagi. Niemożliwość osiągnięcia wyznaczonych celów lub podejmowania ważnych decyzji.

Oznaki zrównoważonej VATA: Kreatywna i pozytywnie nastawiona do świata. Entuzjastyczna i skupiona. Szybko reaguje. Łatwo podejmuje decyzje. Dobre trawienie i silny układ odpornościowy. Łatwo osiąga wyznaczone przez siebie cele.

Rekomendowany styl życia: utrzymywanie spokoju i stabilności, rutyna. Odwrócenie się od szybkiego trybu życia, na rzecz spokoju,, medytacje, masaży, jogi. Zredukowanie hałasu, rozkojarzenia, nad aktywności. Najlepsze zajęcia to praca przy projektach wymagających kreatywności, umiejętności komunikacyjnych, zdolności artystycznych. Unikanie pracy, na której ciąży duża odpowiedzialność, współzawodnictwo i praca fizyczna. VATA jest bardzo wrażliwa na stresujące warunki.

Rekomendowane jedzenie: Częste i regularne posiłki. Odżywcze, zdrowe i ciepłe jedzenie. Słodkie, kwaśne i słone. Zupy, zboża. Unikanie jedzenia suchego i zredukowanie kofeiny.

Autor: Karolina Karwacka-Ziemak