Cały wszechświat składa się z pięciu elementów, którymi są: eter, powietrze, ogień, woda oraz ziemia. Te elementy, przejawiają się w ludzkim ciele jako trzy podstawowe dosze. Doszami można określić nie tylko ludzkie ciało ale też, między innymi, przedziały czasu, na które dzielimy dobę.

Żyjąc w dużym mieście, w ciągłym pośpiechu, narażając się na ciągły stres, zapominamy o naturalnym rytmie dnia i nocy. Pojawiają się problemy ze snem, brakuje energii do działania w ciągu dnia. Oto co Ajurweda radzi nam, by zachować odpowiednie pory dnia, do odpowiednich aktywności. Dzięki tym radom łatwiej będzie zaplanować dobę tak, by czuć się wypoczętym i złapać odpowiedni rytm.

Od drugiej do szóstej rano króluje VATA. To czas na pobudkę. Potem dowodzenie przejmuje KAPHA. Jeżeli wstaniesz po siódmej znajdziesz się w jej władaniu. A to oznacza otępiałość, ociężałość i ospałość. Zatem pobudkę powinieneś zaplanować na 05:30 lub 06:00 rano. Zaczniesz dzień zgodnie z naturalnym rytmem, a VATA da ci jasność umysłu i spokój. To czas dobry na medytację lub modlitwę.

Z kolei najważniejszy posiłek dnia Ajurweda zaleca zjeść w samo południe. Wtedy dominuje ogień doszy PITTY. PITTA wspomaga nasze trawienie. Im później zjesz, tym trudniej twojemu ciału będzie przetworzyć jedzenie. Ajurweda zaleca lekką kolację, tak by największe procesy trawienne nastąpiły długo przed pójściem spać.

Od szóstej wieczorem znów wchodzimy w strefę czasową KAPHY. Jej ciężka i senna energia pozwala nam zwolnić i przygotować się do snu. Jeżeli się w tym czasie poddasz tej energii i wyciszysz, poczujesz zmęczenie twojego ciała i umysłu. Poczujesz pragnienie położenia się spać, a sen ten będzie dobry i leczniczy.

Od dziesiątej wieczorem z KAPHY przechodzisz do PITTY. Ciało ma cztery godziny na trwaienie i przetwarzanie. Będzie się zajmowało przetwarzaniem zarówno doświadczeń i emocji z całego dnia, jak i resztek jedzenia. Następuje czas napraw i odnowy ciała. Jeżeli nie położysz się spać, poczujesz coraz silniejsze rozbudzenie, tak że będziesz mógł funkcjonować jeszcze kilka dodatkowych godzin. Jednocześnie możesz się wtedy pożegnać z dobrym snem.

Wiele dzisiejszych problemów zdrowotnych, jak chociażby bezsenność, problemy z sercem, lęki i depresja, są bezpośrednio związane z brakiem równowagi. Dbając o odpowiednie pory posiłków, cykl snu i aktywności, zgodnie z doszami, będziemy w stanie zachować równowagę i dobre zdrowie.

NA DOBRY SEN

  • idź spać między 22:00 a 23:00
  • wyłącz telewizor co najmniej godzinę przed snem
  • unikaj aktywności przed komputerem np. zakupów, facebooka, pracy, informacji
  • wykorzystaj godzinę przed snem na pisanie pamiętnika, ćwiczenie jogi lub medytację
  • zrób masaż stóp
  • posłuchaj muzyki relaksującej
  • wypij przed snem ciepłe mleko z cynamonem, kardamonem, gałką muszkatołową, szafranem i łyżeczką masła ghee lub masła sklarowanego. Do smaku dodaj miodu.