Lekcja Ajurwedy: PANCHAKARMA – oczyszczanie ciała

0
1287
Young woman having oil massage spa treatment.

Kiedy zaczynamy interesować się wschodnią medycyną – Ajurwedą, często słyszymy zwrot Panchakarma. Jest to jedno z najważniejszych narzędzi Ajurwedy w walce o zdrowie.
W związku z tym, że w Ajurwedzie skupiamy się na zapobieganiu chorobom (a nie doprowadzaniu do stanu chorobowego i potem prób jego zaleczenia), ważne jest regularne oczyszczanie ciała.
Panchakarma stosowana jest przez lekarzy ajurwedyjskich i nie możemy robić jej na własną rękę.
Jest to kuracja usuwająca toksyny z każdej komórki naszego ciała.
Kurację Panchakarmy odbywa się w ciągu (co najmniej) tygodniowego turnusu. Jest ona złożona z serii zabiegów dostosowanych do typu ciała. Typ ciała i potrzebne zabiegi określa lekarz Ajurwedy.
NATŁUSZCZANIE (SNEHANA) – zażywanie ghee (sklarowanego masła) lub ziarna sezamowego. W ten sposób na pewien czas lekarz gasi agni – ogień trawienny.
PRZECZYSZCZANIE (WIRECANA) – oczyszczanie przewodu pokarmowego, obniżanie doszy pitty i zmniejszenie agni.
MASAŻ OLEJEM (ABHJANAGA) – masaż olejem zmieszanym z ziołami dobranymi do typu ciała. Stosowana jest również pokrewna procedura Sirodhara – ciepły, aromatyzowany olej lany jest stróżką na czoło. Zabieg jest bardzo relaksujący.
POCENIE SIĘ (SWEDANA) – aromatyzowana para otwiera pory i poprzez gruczoły potowe zaczyna uwalniać ciało od zanieczyszczeń.
LEWATYWA (BASTI) – ponad sto rodzajów lewatywy używanych do wypłukania przez układ pokarmowy toksyn i złogów szkodliwych dla naszego zdrowia.
OCZYSZCZANIE NOSA (NASJA) – oleje lub mieszanki ziołowe służą do inhalacji, oczyszczania zatok, wypłukania nadmiaru śluzu i zmniejszenia nagromadzonej kapha s0hepxn.
Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego jak wiele zanieczyszczeń jest w naszym ciele. Wiele uciążliwych zaburzeń zdrowotnych jest efektem tego zanieczyszczenia. Zabiegi Panchakarmy przynoszą zaskakujące rezultaty, a zdrowie znacząco się poprawia. Nasz organizm jest silniejszy i łatwiej mu zwalczyć dolegliwości.

Panchakarma w Polsce: Pałac Sulisław
Panchakarma w Indiach: www.vaidyagrama.com
Masaże Ajurwedyjskie w Warszawie: Indigo SPA
Więcej o Ajurwedzie: książka „Zdrowie Doskonałe” Dr Deepak Chopra
Autor: Karolina Karwacka-Ziemak