Lekcja Ajurwedy – masaż twarzy i szyi

0
1600
masaż twarzy i szyi

W tradycji ajurwedyjskiej masaż jest niezwykle istotny dla zdrowia i urody. Jest równie ważny dla zdrowia jak dieta i styl życia. Dzisiaj w lekcji ajurwedy o masażu twarzy i szyi.

Masaż całego ciała, abhjanga, to najlepszy sposób na zadbanie o zdrowie i dobre samopoczucie. Wykonuje się go przed ciepłą kąpielą. Do masażu używamy oleju sezamowego tłoczonego na zimno. Proponuję ogrzać olej w gorącej kąpieli, zanurzając buteleczkę lub miseczkę z olejem w gorącej wodzie. Olej ma być ciepły i przyjemny w dotyku, tak by rozsmarowanie go na skórze było relaksujące. Do oleju można dodać kilka kropel ulubionego naturalnego olejku eterycznego. Jednak czasem nie mamy czasu na pełen masaż dlatego w tym cyklu artykułów lekcji ajurwedy rozłożę wskazówki masażu na poszczególne partie ciała. W dniu, w którym będziemy mieli więcej czasu, możemy połączyć wszystko w pełen masaż. Przy ograniczonym czasie na wieczorną pielęgnację możemy skupić się na konkretnej partii ciała lub kilku wybranych.

Masaż twarzy

Nałóż olej na dłonie, szczególnie na koniuszki palców. Ruch masujący rozpocznij od środkowej części czoła. Wymasuj miejsce nad brwiami i pomiędzy nimi. Kontynuuj masaż na zewnątrz w kierunku linii włosów po obu stronach twarzy. Masuj od linii środkowej twarzy na zewnątrz i do góry. Wymasuj też miejsce nad czołem, nad oczami, pod oczami, wzdłuż policzków, nad i pod ustami. Podbródek oklep delikatnie opuszkami palców. Okolice szczęki delikatnie poszczyp.

Masaż szyi

Nabierz oliwy i używając czterech palców dłoni złączonych razem. Prawą ręką masuj lewą stronę szyi i karku, lewą ręką masuj prawą stronę. Tył ciała masujemy do góry, przód do dołu. Masuj kark ruchem do góry, przód szyi masuj ruchami w dół. Nie uciskaj tchawicy.

Więcej o pozytywnych właściwościach masażu znajdziesz tutaj.