Lekcja Ajurwedy – kolory

0
1602

Ajurweda od wieków uznaje kolory za pomocne w leczeniu. Kolor jest kolejną formą energii, która może wpływać na nasz wygląd, samopoczucie i zdrowie. Wpływa on także na poszczególne konsystencje, osobowości – zwane w ajurwedzie doszami.

Jeżeli myślisz o jakimś kolorze, masz z nim związane jakieś wyobrażenia, z nich powstają uczucia, emocje. Dlatego odpowiedni dobór kolorów w miejscach w których przebywamy, a także kolory ubrań, które nosimy jest istotny dla naszego zdrowia i samopoczucia.

Kolory dla wata

Istotne jest aby nie podrażniać doszy wata. Dlatego dobrze jest by ubrania dla osób wata były w kolorach stonowanych, pastelowych. Można też zrównoważyć intensywne kolory takimi kolorami jak zielony i niebieski. Zalecane dla wata są kolory ciepłe, pełne energii: czerwony, pomarańczowy, żółty i biały.

Kolory dla pitta

Ognista pitta potrzebuje dla zrównoważenia trochę zimniejszych kolorów. Dlatego zalecane dla osób o doszy pitta są kolory: biały, niebieski i zielony. Pitta powinny także unikać intensywnych kolorów.

Kolory dla kapha

Ospała kapha potrzebuje ożywienia i energii. Najlepsze kolory dla osób o tej doszy są: czerwony, purpurowy, złoty i żółty.

Uważa się, że kolor biały ma właściwości oczyszczające i neutralne dla naszej aury. Jednak noszony w nadmiarze może nasilać poczucie wyższości i dumy. Z kolei czerń w nadmiarze może przyciągać negatywne uczucia takie jak gniew lub nienawiść.

Kolor Dosza Działanie Nadmiar
Czerwony korzystny dla wata i kapha
podrażnia pitta
wzbogaca i rozgrzewa krew, poprawia krążenie, witalność i siłę. Pobudza, aktywuje stany zapalne,agresja
Pomarańczowy korzystny dla wata i kapha
podrażnia pitta
rozgrzewa i uzdrawia, pobudza energię seksualną, odblokowuje, nadaje blask skórze. Podnosi radość, lekkość, poczucie ulgi, przyjemność wyrzeczenie się świata
Żółty korzystny dla wata i kapha
podrażnia pitta
wspomaga trawienie, sprzyja długowieczności. Zwiększa inteligencję i bezstronność utrata rozsądku, poczucia kierunku, rozdrażnienie
Zielony korzystny dla kapha i wata
w nadmiarze podrażnia pitta
uspokaja w przypadku nadpobudliwości, sprzyja zachowaniu równowagi fizycznej. Wycisza, odświeża, poprawia zdolność oceny zwiększa niezdecydowanie,zazdrość,frustrację
Niebieski korzystny dla pitta
podrażnia wata i kapha
uspokaja, ochładza, regeneruje. Relaksuje i odpręża blokada, otępienie, przesadna introspekcja
Fioletowy korzystny dla pitta i kapha
podrażnia wata
uspokaja, nadaje lekkości, wyostrza zmysły. Wspiera wewnętrzną równowagę, spokój, poczucie godności, współczucie nasilona zmysłowość, zaburza zmysły

 

Jeżeli jeszcze nie wiesz jaki rozkład doszy określa Twoją konsystencję, zapraszam do wykonaniu testu na dosze.

Polecam publikację „Ajurweda a uroda” Melanie Sachs, z której zaczerpnęłam część mojej wiedzy o kolorach w ajurwedzie 🙂