Lekcja Ajurwedy – Khichadi / Kitchari

0
891

Ajurweda to najstarsza medycyna na świecie. Ma w sobie mnóstwo mądrości i wiele z tej mądrości możemy zaaplikować do naszego codziennego życia. Teraz, zamknięci w domach w czasie szaleństwa związanego z wirusem, warto zadbać o swoje zdrowie. Proponuję danie typowo ajurwedyjskie. Danie, które jest zalecane na monodiety, ale także na dodanie do diety raz na jakiś czas.

Lekcja Ajurwedy

Ajurweda zaleca jedzenie ciepłych, gotowanych posiłków. To może się wydawać zaskakujące, szczególnie, że w zachodniej dietetyce, zdrowe i lekkie posiłki kojarzą się z zimnymi sałatkami.

Posiłki przegotowane, ciepłe, które nie mają więcej niż jeden dzień, z dodatkiem przypraw, które wspomagają nasze zdrowie, to podstawa utrzymania zdrowia.

Khichadi

Khichadi zwane też czasami kitchari to potrawa sycąca, ale jednocześnie lekka. Wspaniała dla osób praktykujących jogę, którzy chcą pogłębić swoją duchową praktykę, ponieważ daje poczucie spokoju i równowagi.

Osoby, które chcą oczyścić swoje ciało z toksyn, a na to jest teraz genialny czas, proponuję monodietę. Jemy wówczas khichadi codziennie przez 7 do 10 dniu. Taka dieta wspomaga oczyszczanie organizmu, ale też pomaga pozbyć się stanów zapalnych i wspomaga organizm w samoleczeniu.

Przepis

 • 1/2 szklanki ryżu basmati
 • 1 szklanka zielonego lub żółtego mung dal
 • różowa sól himalajska
 • 1/4 łyżeczki kurkumy
 • 2 łyżeczki ghee
 • 1/4 łyżeczki kuminu
 • opcjonalnie świeże liście kolędry
 1. Wypłucz ryż i dal. Przełóż do garnka, nalej wody, tak by przykrywała ryż i dal. Namaczaj przez 3 do 4 godzin.
 2. Przełóż garnek na kuchenkę i zagotuj. Potem zmniejsz grzanie i gotuj powoli. Dodaj soli i kurkumy. Gotuj powoli około pół godziny, od czasu do czasu mieszając. Możesz dodać wody jeżeli się za szybko wygotowuje.
 3. Na małej patelni rozgrzej ghee, dodaj kumin i gotuj przez 10 sekund.
 4. Przełóż ghee z przyprawą do garnka z ryżem i z dal.
 5. Podawaj z liści kolędry i ugotowanymi warzywami.

Możesz dodać dowolne gotowane warzywa. Na co masz akurat ochotę. Choć zaleca się by były to warzywa sezonowe.

Zalecenia sezonowe ajurwedy na czas wiosny (14 marca – 14 maja): zielone warzywa, papryki, marchewki, kabaczki, kalafior, bakłażan.

Smacznego!