Lekcja Ajurwedy – Kąpiele

0
1905

Higiena to element codziennej dbałości o zdrowie. Ajurweda zaleca co najmniej jedną kąpiel lub prysznic dziennie. Skóra to nasz największy organ, przez skórę pozbywamy się toksyn z organizmu, dlatego powinniśmy oczyszczać ją regularnie.

Dzięki regularnemu oczyszczaniu skóry, staje się ona świeża i zdrowa.

W upalną pogodę chłodna kąpiel lub zimny prysznic odświeżą i wyostrzą zdolność koncentracji.

Kiedy na dworze jest chłodno i wilgotno unikaj gorących kąpieli, które pozbawiają ciało minerałów i osłabiają.

Włosy również powinniśmy myć w chłodnej wodzie. Gorąca woda nadmiernie pobudzi układ nerwowy i osłabi cebulki włosów.

Test na dosze

Kąpiele dla WATA

Wata to osoby, którym ciągle jest chłodno i dlatego lubią ciepłe, rozgrzewające kąpiele. Po takiej kąpieli połóż się w łóżku pod ciepłą kołdrą, by nie schłodzić ponownie ciała. Możesz też bezpośrednio po ciepłej kąpieli wziąć zimny prysznic, który rozszerzy pory i pobudzi krążenie.

Kąpiele dla PITTA

Osoby typu pitta nie czują się dobrze w gorących kąpielach czy saunie, dlatego dla nich najlepsza jest chłodna woda. Pomaga ona zmniejszyć naturalne ciepło pitta.

Kąpiele dla KAPHA

Kapha uwielbia lenistwo i luksus kąpieli. Dla osób kapha najlepsza będzie ciepła kąpiel i miękka szczotka by ponudzić krążenie.

Zalecenia

Ajurweda nie zaleca używania mydła, które niszczy naturalną warstwę ochronną skóry i pozbawia nas korzystnych dla naszego zdrowia bakterii. W ten sposób namnażają się bakterie, które wywołują nieprzyjemny zapach i infekcje.

Nie znaczy to, że mamy polewać się tylko wodą i to oczyści nasze ciało. Ajurwedyjski sposób na oczyszczanie to:

  • przed prysznicem wymasuj całe ciało ciepłym olejem sezamowym, do którego możesz dodać kilka kropel ulubionego olejku eterycznego
  • potem w brodziku lub wannie wetrzyj w naoliwioną i wymasowaną skórę, organiczną mąkę. Dla osób typu wata zaleca się mąkę z ciecierzycy lub soczewicy. Osoby typu kapha powinny używać mąki kukurydzianej lub z prosa. Osoby typu pitta powinny stosować mąkę jęczmienną lub ryżową. Mąką zmyje zanieczyszczenia z ciała i zrobi delikatny pilling
  • potem obmyj ciało wodą