Kobiece kręgi

0
1101

Jesteśmy różne, wyjątkowe i czarodziejskie. Jesteśmy kobietami. Żeby mieć swoją energię silną i pełną potrzebujemy wsparcia innych kobiet. Dlatego potrzebne nam kobiece kręgi.

Uwielbiam organizować kobiece kręgi. Na pierwszym takim wydarzeniu byłam u mojej nauczycielki jogi Iwony Kozak. Pamiętam, że nie byłam nigdy wcześniej na takim spotkaniu i czułam się trochę zestresowana idąc do Iwonki do mieszkania. Gdy przyszłam było tam wiele wspaniałych kobiet. Każda przyniosła coś od siebie, kwiatek, bukiet, ciastka, ciasto, małe i duże rzeczy. Nie ważne było co, ważne że każda z nas czuła, że w świecie galopującego „ja”, manii zakupów i separacji, mogłyśmy dołączyć coś od siebie.

Iwonka organizowała kręgi w pełnię księżyca. Ja staram się to robić w pełnię i nów. Robimy sobie medytację, tak żeby poczuć wyjątkowość tego spotkania. A potem po prostu rozmawiamy. Dobrze wybrać sobie jakiś temat przewodni, wtedy spotkanie nie będzie za bardzo chaotyczne. Bo kobiety są twórcze i kreatywne, więc czasem nawarstwienie tych jakości powoduje lekki chaos 🙂

Potem pozostaje nam tylko cieszyć się swoim towarzystwem, wspierać, rozmawiać i słuchać.

W jednym z magazynów Joga znalazłam taka notatkę: „Spotkania z przyjaciółkami są nie tylko przyjemne, ale i zdrowe. Potwierdzają to nawet naukowcy. Na przykład Robin Dunbar, która na University of Oxford zbadała, co sprawia, że kobiety żyją długo i szczęśliwie. Wyjście w babskim gronie, choćby na wino i plotki dwa razy w tygodniu znalazły się wysoko na liście. Potwierdziły to wcześniejsze doniesienia naukowców ze Stanford i UCLA: utrzymywanie dobrych relacji podnosi poziom serotoniny i oksytocyny, hormonu przywiązania, który jest bardziej potrzeby kobietom. W sytuacjach stresowych mężczyznom włącza się reakcja „uciekaj lub walcz”. Kobietom też, ale w mniejszym stopniu. W chwili zagrożenia mają one większą potrzebę „bycia razem”. Przede wszystkim z innymi kobietami. Kiedyś – by wspólnie chronić dzieci. Teraz – z wielu powodów. Plotki to tylko jeden z nich.”

W czasach kiedy na Ziemi panuje głównie męska energia potrzebujemy takich badań i wyjaśnienia, udokumentowania tego co oczywiste. Bo przecież większość z rzeczy, które przedstawiają nam naukowcy już dawno wiemy, bo nimi żyjemy, czujemy i obserwujemy.

Kobiece Kręgi pomogą nam odnaleźć w sobie, obudzić kobiecą energię, zaufać intuicji, poczuć piękno, zachwycić się towarzystwiem innych kobiet.

Jeżeli nie masz w swojej okolicy żadnych kobiecych kręgów spróbuj zorganizować taki dla siebie i swoich zaprzyjaźnionych kobiet. To może być nawet zwyczajne spotkanie przy herbacie i ciastkach.

Miłych kobiecych spotkań.

Karolina Karwacka-Ziemak
zapraszam na zajęcia jogi na warszawskiej Białołęce, reiki, shiatsu i kobiece kręgi (zapisy yoga@loveyoga.pl)