Kilka sposobów na codzienną pielęgnację – cz. 4 Czyszczenie języka

0
381
Close up of African woman with white teeth smiling and sticking tongue out

To nie tylko praktyka ajurwedyjska. Coraz częściej wypowiadają się o niej w superlatywach specjaliści od zdrowia, zdrowego trybu życia, eksperci w dziedzinie zabiegów pielęgnacyjnych.

Jest to prosty i tani sposób, który zapobiega, a nawet pomaga zwalczyć stany zapalne. Niweluje brzydki zapach z ust. Redukuje produkcję śluzu, także w nosie i gardle. Nadmiar śluzu to jedna z przyczyn namnażania się bakterii i wirusów przeziębienia i grypy w sezonie jesienno-zimowym. Dzięki temu zabiegowi wzmacniamy odporność przez zlikwidowanie warunków sprzyjającym rozwojowi bakterii. Dodatkowo oczyszczamy kubki smakowe, dzięki temu przestają nam smakować produkty wysoko przetworzone i „ulepszane” chemicznymi i niezdrowymi dla naszego organizmu substancjami. Natomiast czujemy pełen smak naturalnych i zdrowych produktów.

Do tego codziennego, prostego i szybkiego zabiegu można użyć specjalnego przyrządu. Jest on dostępny w wielu sklepach internetowych, a także w niektórych aptekach. Jest to metalowy lub plastikowy przyrząd w kształcie litery U. Za jego pomocą zbieramy zanieczyszczenia z języka. Według Ajurwedy, holistycznej medycyny w której ten zabieg jest zalecany, osoby które wykonują go regularnie są bardziej wyraziste i rozważne, są lepszymi mówcami, a także szczerszymi i miarodajnymi rozmówcami.
Po umyciu zębów oczyść język kilkoma szybkimi ruchami. Wypłucz wodą jamę ustną i powtórz czyszczenie języka. Powtarzaj te czynności do czasu aż zniknie biały nalot z języka.