Kilka prostych sposobów na dobry sen

0
741
Cute little ginger kitten is sleeping in soft blanket on wooden floor

Chodzisz ciągle niewyspany? Masz problemy z cerą? Ciężko Ci się skupić na pracy i powierzonych Ci zadaniach? Możliwe, że Twój sen jest mało wydajny, lub w ogóle nie możesz zasnąć. Oto kilka rozwiązań, które pomogą Ci się rozprawić z bezsennością lub płytkim, nerwowym i nie wystarczająco regenerującym snem.

Po pierwsze wyłącz ekran.
Trzy godziny przed snem odłóż telefon, komputer i pilota do telewizora. Wpatrywanie się w elektronikę, nawet kilka godzin przed snem, zaburza jakość snu, a często jest przyczyną kłopotów z zasypianiem. Migoczący ekran, stresujące treści i nadmiar informacji, pobudzają i nadwyrężają układ nerwowy.


Po drugie medytuj.

Ważne dla zdrowia jest uspokojenie umysłu. Tysiące myśli, które przelatują bez przerwy przez naszą głowę wyczerpują. Dlatego mamy narzędzia, które mogą nam pomóc w opanowaniu „myślowego” chaosu. Wystarczy usiąść na kilka minut w ciszy i postarać się po prostu… być. Nie jest to łatwe. Nasz umysł przyzwyczajony do ciągłego działania, na początku nie będzie chciał odpuścić. Postaraj się pozwolić myślom płynąć w tle. Nie angażuj się w nie, niech pojawiają się i znikają. Regularna praktyka sprawi, że z czasem będą płynąć spokojnie, aż w końcu uda Ci się złapać kilka chwil ciszy. Te kilka minut medytacji, sprawi że w głowię trochę się „uporządkuje”. Dlatego po medytacji często przychodzą nam do głowy nowe, ciekawe pomysły lub znajdujemy rozwiązania nurtujących nas od dawna problemów. Spokojny umysł da też wypocząć całemu organizmowi i… wyspać się.

Po trzecie bąbelki.
Ciepła kąpiel to coś co nasze ciało lubi. Działa odprężająco, a dodanie olejku eterycznego, na przykład lawendowego, wzmocni relaks. Ciepła woda rozluźni napięte mięśnie. Dobrze też skusić się na masaż olejkiem.

Po czwarte wypij.
Możesz zaparzyć kojącą herbatkę, na przykład melisy. Dobrym rozwiązaniem jest także ciepłe mleko. Jest to stara i sprawdzona metoda. Używały jej nasze mądre babcie. Ajurweda podaje przepis na mleko z odrobiną kurkumy lub mleko z miodem. Będzie ciepło, przyjemnie, odprężająco i… sennie.

Po piąte naciśnij nos.
Pewnie Cię to zdziwiło. Jednak jakkolwiek nietypowo to brzmi jogini od wieków używają naprzemiennego oddechu w walce ze stresem. Usiądź z prostymi plecami, zamknij oczy, zatkaj lewą stronę nosa kciukiem i weź głęboki oddech przez prawą. Potem małym palcem zatkaj prawą dziurkę i zrób długi, spokojny wydech. Powtarzaj przez około 3 minuty.
Możesz też ułożyć się do snu na prawym boku, tak aby odciążyć serce i jednocześnie zatkać prawą dziurkę nosa oddychając tylko lewą. Dzięki temu uaktywnisz prawą półkulę mózgu i wyciszysz lewą, która wciąż zamęcza Cię przed snem analizowaniem, planowaniem i zamartwianiem się.

Po szóste powąchaj.
Już wcześniej proponowaliśmy olejek lawendowy na sen, jako dodatek do ciepłej, relaksującej kąpieli. Badania pokazują, że lawenda zapobiega bezsenności. Możesz ją dodać do buteleczki z wodą (wystarczy kilka kropli) i spryskać twarz głęboko wdychając zapach olejku lawendowego. Pomoże też kilka kropli na chusteczce, którą położysz pod poduszką lub niedaleko łóżka.

Miłych snów !!!

Autor: Karolina Karwacka-Ziemak
nauczycielka jogi, coach zdrowego trybu życia, terapeutka reiki