Ciąża to cudowny czas. Rośnie w nas życie. Wszystko w naszym życiu się zmienia. Żeby w pełni cieszyć się tym niesamowitym okresem w życiu kobiety trzeba się do niego dostosować.

Pamiętajmy, że to czas, w którym powinnyśmy zwolnić, wyciszyć się, wsłuchać się w nasze ciało i w naszą duszę. Nawet kiedy prowadzicie bardzo aktywny tryb życia, teraz jest pora na zmianę. Dzięki temu nawet najtrudniejsze momenty przejdziecie spokojnie.

W ciąży nieraz dopadają kobietę różne lęki i obawy. Joga i medytacja są na to świetnym lekarstwem. Dzięki jodze mamy możliwość posłuchać i poczuć swoje ciało. Dzięki medytacji będziemy tu i teraz, nie martwiąc się o to co może być.

Joga. Ćwiczenia dla kobiet w ciąży są zazwyczaj zupełnie inne niż te w codziennej praktyce. Wszystko zależy od tego czy praktykujemy jogę, jak regularnie i od jakiego czasu. Te z nas, które praktykują codziennie od wielu lat, mogą sobie pozwolić na dużo więcej, niż te, które z jogą mają styczność rzadko, sporadycznie lub okazjonalnie. Jednak bez względu na naszą dotychczasową praktykę i tak zalecałabym dużo spokojniejsze podejście do ćwiczeń. Delikatne rozciąganie, wzmocnienie kręgosłupa, otwarcie klatki piersiowej, wydłużanie i uspokajanie oddechu to podstawa praktyki w czasie ciąży. Oczywiście dokładamy do tego ćwiczenie mięśni dna miednicy, które są bardzo ważne w czasie porodu. Porady i prośby o zwolnienie i uspokojenie się kieruję szczególnie do kobiet uprawiających na co dzień inne dyscypliny sportu. Często chęć rywalizacji, moda na spalanie tkanki tłuszczowej, powodują, że kobieta w czasie ciąży też nadwyręża swoje ciało i powoduje w nim niepotrzebne napięcia. Pamiętajmy, że nasze dziecko słyszy nasze bicie serca i oddech. Spokojna i uśmiechnięta mama sprawia, że takie też jest jej maleństwo.

Medytacja. Wystarczy usiąść i oddychać spokojnie. Skupiamy się na oddechu, który staramy się wydłużać i uspokajać. W czasie ciąży poza długim, spokojnym oddechem, nie stosujemy żadnych innych ćwiczeń oddechowych. Jest wiele ciekawych medytacji specjalnie na czas ciąży. W kolejnych artykułach zaproponuję Wam kilka z nich.

Jedzenie. Teraz nasze wybory żywieniowe dotyczą także maleństwa, które w nas rośnie. Mam nadzieję, że każda z nas dba o to by jeść zdrowo także gdy nie jest w ciąży. Jednak postarajmy się w tym okresie szczególnie zadbać o to, by nasze potrawy były pełne warzyw i owoców. Niech podstawą stanie się proste, pożywne, nieprzetworzone jedzenie.

Autor: Karolina Karwacka-Ziemak
Zdjęcia: @pocketdwart i @growsoulbeautiful