Joga, która dodaje energii.

0
1249
Pozycje: deska i kij to chętnie używane asany w power jodze

Kiedy joga dotarła i zyskała popularność na Zachodzie, naturalnie zaczęły wyłaniać się dwa główne nurty: „miękka” – relaksacyjna i „ostra” – wysiłkowa. Do lat 80-tych królowała raczej ta łagodna odmiana-  Sivananda, kojarzona z relaksacją, medytacją, łagodną praktyką asan. Pierwszą odmianą jogi wysiłkowej była Ashtanga ukierunkowana na osiągnięcie siły fizycznej, poprawę działania układu mięśniowego, wytrzymałość i witalność. Kiedy ludzie Zachodu już nacieszyli się zarówno łagodną jak i wysiłkową odmianą jogi w klasycznej ich wersji, zaczęli szukać innych możliwości, modyfikować i dostosowywać do swoich potrzeb fizyczną część praktyki.

power = MOC

Power yoga, bo o niej mowa, to odmiana, która wywodzi się ze stylu astanga jogi. To joga ukierunkowana na dynamiczną pracę z ciałem, dosyć szybkie sekwencje asan zsynchronizowanych z oddechem (vinyasy). Oryginalnie Power Yoga została opracowana przez nauczycielkę Ashtanga jogi Beryl Bender Birch, ale obecnie tego terminu używa się do określania energicznych sesji Vinyas, zatem Power Yoga też zyskała swoje odmiany!

czym charakteryzuje się power yoga

  • power yoga to dynamiczny styl skoncentrowany na ciele
  • sesja to płynne przechodzenie z asany do asany i synchronizacja oddechu
  • buduje wytrzymałość i siłę, wspomaga odchudzanie i kształtowanie smukłej sylwetki
  • power yoga energetyzuje, po sesji jest się zrelaksowanym i spokojnym, a jednocześnie można „przenosić góry”

Ważne! nie forsuj się! Nie zapomnij o relaksie!

Unikanie urazów jest znacznie prostsze, tańsze i mniej bolesne niż późniejsze ich leczenie i rehabilitacja. W Power jodze, jak w każdej wysiłkowej dyscyplinie sportu warto słuchać sygnałów, jakie wysyła nam ciało. Kiedy czujemy ból stawów, mięśni, zawroty głowy – ciało wysyła nam bardzo wyraźny sygnał: stop!

Po dynamicznej praktyce nie zapominajmy o relaksie. Ciało potrzebuje odpoczynku, żeby naładować baterie. Ostatnie kilkanaście minut praktyki to ćwiczenia wyciszające, wprowadzające do kilkuminutowego relaksu w savasanie.

zdjęcie: freepik.com